Apple, Rusya ile Anlaştı! Yerel Uygulamalara İzin Verilecek

0

Rusya, bir süre önce yeni bir karar almış ve ülkede satılan bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için bazı zorunluluklar getireceğini duyurmuştu. İlk olarak 1 Aralık tarihinde uygulanacağı söylenen ama sonrasında 1 Nisan 2021 tarihine ertelenen karar, belli uygulamalar için şartlar getiriyordu.

Ülke içerisinde satışı yapılan akıllı telefonlar ve bilgisayarların yerel uygulamaları da barındırması ya da en azından uygulamaların kullanıcılara sunulması isteniyordu. Apple buna tamamen karşı çıkmıştı ve ülkeden çekilebileceği sinyallerini vermişti. Fakat kararın uygulanmasına çok kısa bir süre kala Apple ile Rusya arasında anlaşmaya varıldı.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5 Sonrası Güvenlik Güncellemeleri Değişiyor

iPhone Telefonlar Seçilen Rus Uygulamalarını Gösterecek

Alınan kararla beraber, bundan sonraki dönemde Rusya’da satılan akıllı telefonlar yerel uygulamaları da sunacak. Seçilen uygulamalar, telefonlar ilk kurulurken bir liste olarak kullanıcılara gösterilecek. İlk kurulum esnasında kullanıcılar seçtikleri uygulamaların anında yüklenmesini sağlayabilecek. İsteyen kullanıcılar ise bu aşamayı atlayarak uygulamaların kurulmasını da engelleyebilecek.

Burada yerel uygulamalar gösterilmiş olacak ama karar yine son kullanıcının olacak. Hangi uygulamaların sunulacağı konusunda ise kesin bir açıklama yok. İddialara göre bu uygulamalar arasında tarayıcılardan virüs programlarına kadar birçok yerel uygulama olacak. Yetkililer tarafından seçilen uygulamaların hangileri olacağı da zaman içerisinde açıklanacaktır.

Apple, Rusya

Ayrıca belirlenen bu uygulama listelerinin değişmesi ve güncellenmesi de mümkün olacak. Apple’ın yaptığı anlaşmanın detayları gereği, 1 Nisan sonrasında sisteme geçiş yapılmış olacak. Yeni akıllı telefonların tamamında, kurulum aşamasında uygulamaların seçilmesi söz konusu olacak.

Uzun bir süredir karara direnen Apple’ın şimdi ne oldu da bu kararı aldığı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Öyle ki marka pazardan çekilebileceğini bile söylemişti. Hatta bunun için ek kararlar alacağı bile söylenmiş ve akıllara acaba Rusya’da iPhone modelleri satılmayacak mı sorusu gelmişti.

Benzer kararı diğer ülkelerin de alması mümkün. Rusya bir nevi kendi uygulamalarının kullanılmasını istiyor ve bu ülkeye bir artı sağlıyor. Aynı kararların diğer ülkelerce de alınması, Apple için işlerin değişmesine neden olabilir. Bu konuda yeni bir karar olacak mı göreceğiz.

Önceki İçerikiOS 14.5 Sonrası Güvenlik Güncellemeleri Değişiyor
Sonraki İçerikApple Socks için Patent Görselleri Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?