Apple Pro Display XDR İncelemesi

0
255

Yeni Mac Pro modelinin tanıtımı sırasında, biraz olsun Mac serisinin gölgesinde kalan Apple Pro Display XDR, aslında bakarsanız Apple’ın en iddialı ürünleri arasında yer alıyor. Öyle ki Mac Pro modelini tamamlayan üst segment bir ekrandan bahsediyoruz.

Tasarım bir yana serinin teknik özellikleri de çok dikkat çekici. Apple Pro Display XDR incelemesi için hazırladığımız bu rehberimizde de yeni ekranlar için merak edilen tüm detayları ele alacağız. Bakalım Apple’ın bu kez bizlere sunduğu sürprizler neler?

Apple Pro Display XDR Tasarımı

Apple Pro Display XDR, tıpkı Mac Pro modelinde olduğu gibi tasarımı ile dikkat çekiyor. Rendere benzetilen kasanın bir nevi tamamlayıcısı olarak gösterebileceğimiz ekran, arka kısımda yine rendere benzetilebilecek bir tasarımla geliyor.

Kasada kullanılan deliklerin ayını ekranın arkasında da mevcut. Bunun en büyük avantajı ise soğutma kısmına karşımıza çıkıyor. Latis yapısı olarak gösterilebilen tasarım, boydan boya uzanıyor ve ekranın içerisine hava girmesi sağlanıyor. Ek hava akışı bölümüne sahip olan ekranın, bu şekilde ısıyı düşürdüğünü belirtelim.

Apple Pro Display XDR

Latis yapısında delikler, sıcak havanın dışarı atılmasını ve serin havanın içeri alınmasını sağlıyor. Ayrıca latis yapısının boydan boya uzaması tekrar sıcak havanın içeri girmesini engelliyor. Bu da ekranın sürekli yüksek çözünürlük değerinde çalışmasını ancak ısınmasının önüne geçilmesini sağlıyor. Tasarımın havalandırmaya olan etkisini aktardık ancak tabii ki tasarımı burada bırakmak doğru olmaz. Bunun dışında çok dikkat çeken artılar da var. İlk önemli artı şık görüntü.

Sadece 9 mm bir çerçevenin kullanıldığı ekranlarla gelen seri, bu sayede çok daha geniş açı sunabiliyor. Görüntüleri çok daha net bir şekilde seçebiliyorsunuz. Köşeden köşeye uzanan yapının dışında kasa kalınlığı ise sadece 2.7 cm. Bu da çok ince bir alüminyum ile çok daha şık bir ekran tasarımının sunulmasını sağlıyor.

Apple Pro Display XDR

Tasarım kısmında ikinci büyük artıdan da söz etmeden geçmeyelim. Bu kısımda ikinci büyük artımız hareket kabiliyeti. Apple Pro Display XDR, Pro Stand adı verilen bir stant ile beraber geliyor. Stant hem ekranın daha sağlam durmasını sağlıyor hem de ekrana bir hareket kabiliyeti kazandırıyor. İstediğiniz gibi ekranı çevirebiliyorsunuz.

Yatay ve dikey olarak ekranın döndürülmesi mümkün. İsterseniz ekranı tam olarak döndürüp dik bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize kalıyor. Diğer bir nokta ise yükseklik ayarı. Yine bu ayarlamada sizin seçiminize kalmakta. 120 mm yükseklik ayarı sunuluyor ve size göre bu değerde bir ayarlama yapılması gerekiyor.

Tasarım kısmında genel olarak söyleyebileceğimiz, daha az metal ve daha fazla havalandırma sunulmuş olması. Unutmadan ölçülerden de söz edelim.

Genişlik: 71,8 cm

Derinlik: 2,7 cm

Yükseklik: 41,2 cm

Ağırlık: 7,48 kg

Apple Pro Display XDR

Apple Pro Display XDR Teknik Detaylar

32 inçlik bir boyuta sahip olan iddialı ekranın çözünürlük değeri ise 6K olarak belirlenmiş durumda. 1600 nit değerinde parlaklık sunulan ekranların 1.000.000:1 kontrast oranına sahip olduğunu ve süper geniş görüntüleme açısı değerine sahip olduğunu da ekleyelim. Genel teknik özellikler kısmında bahsedeceğimiz son detay ise renk desteği. Öyle ki cihaz 1 milyardan fazla renk desteği sunuyor.

Ekran: Standart cam – Nano texture cam

Apple Pro Display XDR

Teknik Detaylar

 • Retina 6K ekran Oksit TFT teknolojisinde
 • 218 PPi piksel yoğunluk değeri.
 • 20,4 milyon piksel
 • 6016 X 3384 piksel çözünürlük değeri.
 • Tam ekranda 1000 nit parlaklık, maksimum olarak 1600 nit parlaklık.
 • 10 bit derinlik
 • SDR parlaklık değeri: 500 nit
 • 60 Hz yenileme hızı
 • Dolby Vision, HDR10 ve Hybrid-Log Gamma desteği

Gerçek Renklerle Kontrol

Apple Pro Display XDR için diğer teknolojilerden de söz edelim. Serinin renk sisteminden uzun uzadıya bahsedeceğiz. Yeni modelde P3 geniş renk yelpazesi sunuluyor. En canlı görüntüleri bile algılamanızı sağlayan ekran panelleri, gerçek 10 bit renk sunabiliyor.

1 milyarın üzerinde rengi tam anlamıyla doğru bir şekilde gösterebilen ekranda gelişmiş bir de kalibrasyon özelliği bulunuyor. Bu kalibrasyon üzerinde yer alan özel kontrol algoritmasıyla beraber, en yüksek kalitede renk uyumu sunulabiliyor ve en yüksek kalitede canlı renklerin paylaşıldığını görüyoruz.

Apple Pro Display XDR

Yeni Bir LED Işık Sistemi

Standart ekranlarda aşırı parlak ve karanlık olan alanlar bir araya getiriliyor. Eğer arkadan aydınlatma başarılı değilse, görüntüler bir araya getirilirken bazı gölgelenmeler yaşanıyor. Burada arkadan aydınlatmanın oldukça hassas ve tam olarak doğru bir şekilde sunulması lazım. Aksi halde bulutlanma yaşanıyor ve görüntülerde gölgeler oluşuyor.

Apple Pro Display XDR içerisinde akıllı görüntü işleme sistemi bulunuyor ve bu sayede de ekranda herhangi bir bulutlanma yaşanmadan en iyi şekilde görüntüler elde edilebiliyor.

Apple Pro Display XDR sistemimde, her görüntü bir önceki görüntüsünün üzerine ekleniyor ve görüntü tam bir uyum içerisinde yerleştiriliyor. Bu sayede ışık doğruluğu konusunda da en iyi değer elde edilmiş oluyor.

Apple Pro Display XDR

Arkadan Aydınlatma Sistemi

Standart LCD ekranlarda, çerçevelerin iç kısmında beyaz LED şeritler bulunuyor. Bu beyaz LED şeritlerden elde edilen aydınlatma ile görüntü sunuluyor. Apple Pro Display XDR ekranda ise durum biraz daha farklı. Ekranın 2D arkadan aydınlatma sistemi sunduğunu görüyoruz. Tam olarak 579 adet mavi LED ile oluşturulmuş olan 2D arkadan aydınlatma paneli, standart LED’lere göre çok daha başarılı bir aydınlatma sunulmasını sağlıyor.

Işığın ne kadar doğru bir şekilde gönderildiğini tespit etmek adına 12 adet denetleme sisteminin kullanıldığını da ekleyelim. Bu denetleme sistemi her LED’in en iyi şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Bu şekilde ana görüntü parlaklığı en iyi şekilde ayarlanabiliyor ve kusursuz bir görüntü elde edilmesi sağlanıyor.

Apple Pro Display XDR

Mavi Işığı Beyaza Dönüştüren Teknoloji

Mavi ışığı beyaz ışığa çevirmek adına önemli bir renk dönüştürme teknolojisi sunuluyor. Bunun için ekranın içerisine renk dönüştürme levhası eklenmiş durumda. Özel olarak hazırlanmış olan renk dönüştürme levhasının yüzlerce katmanı var ve içinden geçen ışık tayfının da en iyi şekilde kontrol edildiğini görüyoruz.

Sistemi TCON Çipi Yönetiyor

Tüm bu teknolojileri bir arada tutmak ve düzen içerisinde çalıştırmak kolay değil. Apple Pro Display XDR bu işlemi TCON çipi ile gerçekleştirmekte. Özel bir algoritma ile çalışan çip, görüntüleri sürekli olarak analiz ediyor ve görüntüleri yeniden oluşturabiliyor.

LCD’nin yenileme hızının 10 katına kadar daha yüksek bir yenileme hızına ulaşılmasını sağlayan TCON çipi, bulutlanma sorununun da önüne geçiyor. Ayrıca ışık ve renklerin doğruluğu konusunda da çiplerin katkısı azınsanmayacak düzeyde.

Apple Pro Display XDR

Yansımasız Ekran Teknolojisi

Ekranlarda ve oyuncu monitörlerinde en büyük sorunların başında yansıma sorunu geliyor. Yansıma sorunu özellikle güneş ışığı altında görüntünün net bir şekilde öne çıkmasını engelliyor. Daha doğrusu görüşünüz bozuluyor.

Apple Pro Display XDR bu sorunu ortadan kaldırmak için nano-texture camla beraber geliyor. Mat ekranın üzerine yerleştirilen cam, ek olarak ışığın dağıtılmasını sağlıyor. Nanometre düzeyinde ışığı dağıtan teknoloji, ekranın parlamasını da engelliyor.

Geniş Seçeneklerle Referans Modlar

Apple Pro Display XDR, hemen her kullanıma uygun bir hale bürüne bilmekte. İsterse çizim, isterse fotoğrafçılık, ister grafik tasarım üzerine çalışın, istediğiniz herhangi bir modu seçerek ekranı işinize en uygun konuma taşıyabiliyorsunuz. SD, HD, HDR gereksinimlerine göre istediğiniz modu seçip buna göre kullanım yapabiliyorsunuz.

Apple Pro Display XDR

Başarılı Kalibrasyon

Apple’ın açıklamasına göre ekranlarda yer alan LED bölümü, tek tek kalibrasyon yapılıyor. 576 LED tek tek kalibrasyon yapılıyor ve her LED için ışık profillerinin de kayıt edildiğiniz görüyoruz. Özel bir algoritma ise bu bilgileri kullanarak en doğru görüntüleri elde etmenizi sağlıyor.

True Tone Desteği

Apple’ın akıllı telefonlarında yer alan True Tone teknolojisi, XDR ekranlarda da karşımıza çıkıyor. Bu şekilde ekran bulunduğu ortaya göre renk yoğunluğunu en iyi şekilde ayarlayabiliyor.

Apple Pro Display XDR

Bağlantılar

Farklı cihazlarda da kullanabileceğiniz Apple Pro Display XDR için alternatif bağlantı seçenekleri de sunuluyor. Ekranda yer alan bağlantılar şöyle:

 • USB-C Bağlantıları
 • Thurderbolt 3 bağlantı noktası
 • Güç girişi

Apple Pro Display XDR Kutu İçeriği

 • Temizleme Bezi
 • 2 metre güç kablosu
 • Apple Thunderbolt 3 Pro kablosuz 2 metre
 • Pro Display XDR ekran

Apple Pro Display XDR

Apple Pro Display XDR Fiyatı

Burada iki farklı seçeneğiniz var. 32 inçlik ekranın bir standart camlı versiyonu var bir de nano-texture cam seçeneği var.

 • Standart cam: 35.999 TL
 • Nano-texture cam: 42.999 TL
 • Pro Stand: 7.199 TL
 • VESA Montaj Adaptörü: 1.449 TL

Tüm bu özelliklerle beraber Apple Pro Display XDR ekranlarının ülkemizde de satışının başladığını söyleyebiliriz. Tabii ki satışların ne seviyede olduğunu tahmin etmek zor. Şu an için stok sorunu olmadığını da hatırlatalım.

Önceki İçerikTim Cook’un Yeni Maaşı Belli Oldu
Sonraki İçerikApple, CES 2020 Fuarında Boy Gösterecek
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?