Apple Popüler Uygulama Uber’i Doğrudan Uyardı

0
72

iOS işletim sistemi birçok mobil uygulama için vazgeçilmez işletim sistemlerinden biri olarak gösteriliyor. Gerek kullanıcı sayısı gerekse de kullanıcıların iOS uygulamalarında geçirdikleri süreler düşünülecek olursak hemen hemen her uygulama geliştirici için iOS işletim sisteminin kilit taşlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Hal böyle olunca küçük çaplı uygulamalar bir yana dursun sosyal medya uygulamaları, anlık mesajlaşma uygulamaları gibi dev uygulamalarda adeta iOS’u kendi iş pazarları olarak değerlendiriyor ve işletim sistemine büyük oranda önem veriyor. İşte bu şekilde kendisi için işletim sisteminin maksimum öneme sahip olduğunu bilen uygulamalardan biri ise Uber uygulaması.

Apple’dan Sert Uyarı Geldi

Son dönemin popüler uygulaması olan Uber’in de iOS işletim sistemine ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Öyle ki uygulamanın kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu iOS işletim sistemi kullanmakta. Bu nedenle Uber için iOS hayati önem taşıyor. Fakat son gelen haberler uygulama yetkililerini pek de memnun etmeyecek gibi.

uber iOS

Zira yaşanan son gelişmelerden sonra Apple’ın Uber için bir kez daha masaya oturduğu belirtiliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Uber’in CEO’sunu ağırladığı ve uygulamayı uyardığı açıklandı. Peki Apple ne Uber uygulamasını uyardı? Uygulamadaki sorun nedir? Biraz nedenden bahsedelim.

Sorun Kullanıcı Güvenliği Riski

Apple’ın kullanıcılarının gizliliğine ne kadar önem veren bir şirket olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Bunun için sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlayan ve 3.parti kişilerle kesinlikle kullanıcı bilgilerini paylaşmayan firmanın başka uygulamalar içinde bu duruma oldukça dikkat ettiğini biliyoruz. İşte Uber’in uyarılmasının nedeni de tam olarak bu. Geçtiğimiz günlerde tespit edilen bir açık sistemle beraber Uber’in kullanıcılarını izlediği iddia edilmişti. Lokasyon takibiyle kullanıcıların izlendiği belirtilen uygulamanın böyle bir işlem yapması ise Apple tarafından hoş karşılanmadı.

İLGİLİ HABER:  Apple Car Projesi için Detaylar Ortaya Çıktı

Yapılan görüşmede Apple’ın yetkililerinin doğrudan Uber yetkililerine konuyu aktardıkları ve bu sorunu düzeltmemeleri durumunda da uygulamanın App Store üzerinden kaldırılacağı iOS desteğinin son bulacağının söylendiği belirtiliyor. Söz konusu uyarının ne kadar başarılı olacağı ve uygulamanın uyarıları ne kadar dikkate alacağı da ortaya çıkmaya başladı. Yapılan açıklamalara göre Uber’in hatasını kabul ettiği ve hemen sorunu düzeltmek için çalışmalara başladığı belirtiliyor. Uygulamanın iOS’u kaybetmeyi göze alamayacağını düşünürsek bu karar yerinde bir karar olarak gösterilebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?