Apple’ın aksesuar ürünleri için bu yıl güncellemeler geldi. Akıllı saatlerin başrolü oynadığı sektörde, dikkat çeken ürünlerden birisi de uzun süre sonra değiştirilen Apple Pencil akıllı kalemleri oldu. iPad için vazgeçilmez ürünlerden biri olması Apple Pencil (2018) modelini biraz daha önemli hale getirdi.

Aslında 2018 iPad Pro tanıtımından sonra yeni ürünler ve tabii ki Apple Pencil (2018) hakkında detaylı bilgilere yer vermiş ve kalemleri incelemiştik. Şimdi ise yeni kalemleri her yönüyle ele almaya çalışacağı ve gerçekten alınmaya değer bir aksesuar serisine bakıp bakmadığımızı değerlendirmeye çalışacağız.

Apple Pencil (2018) Kasa Kısmında Nasıl Değişikliklere Sahip?

Elinizde bir Apple Pencil varsa ya da daha önce Apple Pencil akıllı kalemlerini kullandıysanız, tamamen dairesel tasarımını görmüşsünüzdür. Eski akıllı kalemlerde tüm gövde dairesel olarak tasarlanmıştı. Ayrıca biraz daha kaygan bir yüzey vardı.

Apple Pencil (2018)

Kalemi elinizle rahat bir şekilde kavrayabiliyordunuz ancak tasarım kalemin elinizden kaymasına engel değildi. Yine üst kısımda bir metal çember vardı ve bu görüntü pek sevilmiyordu. Yine üst kısımda yer alan şarj bölümü de can sıkıcı detaylar arasındaydı. Apple Pencil (2018) modelinde ise bunlar değişiyor.

Tasarım Değişiklikleri

Artık kalem, gerçek bir kalem hissine daha yakın. Bir kere yukarı doğru oval yapı değiştirilmiş durumda. Bir tarafı tamamen düz, daha iyi bir yüzey hissi veren akıllı kalemden söz ediyoruz. Üst kısımda yer alan metal bölümde kaldırılmış durumda.

Apple Pencil (2018)

Daha net çizgilerle ve daha doğal bir tasarımla öne çıkan Apple Pencil (2018), kullanım açısından daha kolay bir yapı sunuyor. Artık şarj için tepe kısımda yer alan kapağı çıkarmanıza gerek yok. Zaten artık kalem tek parça ve kablosuz olarak şarj sistemiyle geliyor. Ayrıca uç kısmının biraz daha profesyonel bir şekilde tasarlandığını ekleyelim.Apple Pencil (2018)

Boyutlar: 166 mm – 6,5 inç uzunluk, 8,9 mm – 3.35 inç çap ve 20.7 gram ağırlık.

Apple Pencil (2018) Ne Kadar Yetenekli?

Apple Pencil (2018) akıllı kalemlerinin teknik kısımda çok bir değişikliği olduğunu söylemek mümkün değil. Yeni modelde 1.nesil ile hemen hemen aynı algılama özellikleri sunuluyor. Apple Pencil (2018) Fakat tabii ki artılar var. Bluetooth bağlantısı ile çalışan kalem, işlevsellik kısmında 1-0 önde.

Kalemin uç kısmına yakın, tutuş pozisyonunda temas ettiğiniz bölümde yeni bir dokunmatik sistem var. Bu sistem sayesinde araçları kolayca kullanabiliyorsunuz. Mesela, çizim yaparken bu kısma iki kere tıklamanız durumunda araçlarınız içerisinde geçişler yapabiliyor ya da kullandığınız aracın özelliklerini değiştirebiliyorsunuz.

Yenilenmiş Şarj

Tasarım kısmında söz ettiğimiz gibi artık şarj sistemi de değişti. Apple Pencil (2018), sadece mıknatısların gücüyle 2018 iPad modellerinde yandan bağlanabiliyor. Apple Pencil (2018) Kablosuz bir şekilde yapabileceğiniz bağlantı, kalemin şarj olmasını sağlarken kolayca eşleştirme yapmanıza da izin veriyor. Ayrıca aynı anda iPad’inizi de şarj edebiliyorsunuz.

Apple Pencil (2018) Alınmalı Mı? Kimler Almalı?

Gelelim can alıcı soruya. Apple Pencil (2018) neden tercih edilmeli? Sorunun iki cevabı var. Bu seri daha yetenekli ve 1.nesil akıllı kalemlere göre daha başarılı bir tasarıma sahip. Fakat asıl neden bu değil. Eğer 2018 iPad modellerini tercih edecekseniz, alabileceğiniz tek akıllı kalem Apple Pencil (2018).

1.nesil Apple Pencil yeni modellerde desteklenmiyor. Aynı durum eski seriler için geçerli. Eski serilerde de yeni akıllı kalemleri kullanamıyorsunuz. Yani sorunun cevabı basit. Yeni tablet tercihi yapacak olan kullanıcılar kalem kullanmak istiyorlarsa biraz mecburiyetten de olsa bu seriyi tercih etmeliler. Unutmadan fiyatın da 929 TL olduğunu ekleyelim.

Kalemi yakından görmek isteyen kullanıcılar için bir de video ekliyoruz.

Önceki İçerikAirPods Almayı Düşünenler için Beklenen Haber
Sonraki İçerikmacOS Mojave Sürümünde Güncellemeler Nasıl Kontrol Edilir?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

2 YORUMLAR

  1. açıklama için teşekkür ediyorum hiç bir yerde bulumadığım bir sorunun cevabını sizden öğrenebilirmiyim
    apple pilli her türlü cihazın şarj döngüsü var apple pencil şarj döngüsü kaç olduğunu öğrenmem mümkün mü acaba

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?