Apple Pay’in Amerika’da Kullanımı ve Türkiye

1
842

Apple’ın mobil ödeme hizmeti olan Apple Pay şuan için sadece Amerika kullanılabilir ve kısa süre içerisinde popüler hale geldi. Şuan sadece Amerika’da kullanılan Apple Pay, yüzlerce banka ile anlaşmalı ve yine yüzlerce kurumda kullanılan bu hizmet NFC özelliği sayesinde iOS cihazlarla (iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2, iPad mini 3 ve Apple Watch) temassız ödeme kolaylığı sağlıyor.

Apple’ın 2015 Kasım ayında Kanada’da kullanılabilir hale getirmeyi planladığı Apple Pay’in daha sonrası için uluslararası sahalara açılması bekleniyor. Ve elbette ki hemen hemen tüm hizmetlerini Türkçe dil desteği ile Türkiye’de ki kullanıcılarına açan Apple’ın, yakın gelecekte bu hizmetini de Türkiye için aktif hale getirilmesi yüksek ihtimal.

Ülkemizde Apple Pay’in pek kullanılacağını düşünmeyen kullanıcı kesimi kadar kullanılacağını düşünen bir kesim mevcut. Elbette ki bunda en büyük yönlendirici etmen bankalar ve kurumlar olacak. Henüz ülkemizde satışa sunulmayan Apple Watch için yazılım geliştirmesi yapan bankaların kullanıcı deneyimini yükseltme konusundaki arzularını baz aldığımızda, Apple Pay’in ülkemizde kullanıma açılma planını destekleyerek altyapılarını Apple Pay ile uyumlu hale getirmemeleri için hiçbir sebep göremiyoruz.

Peki ya kurumlar? Şuan pek çok işletmede temassız ödeme bankaların desteği ile mevcut ve kullanıcılar tarafından daha güvenli bulunması sebebi ile giderek yaygınlaşarak kullanılıyor. Ülkemizde de kısa süre içerisinde pek çok kurum tarafından Apple Pay’in benimseneceği düşünülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?