Apple Parmak İzi Sensörlerini Değiştirecek

0
99

iPhone X modeliyle beraber Apple’ın parmak izi sensörlerine karşı yeni alternatifler oluşturmaya başladığını gördük. Donanımsal anlamda yenilikler getiren Face ID teknolojisiyle beraber, parmak izi sensörleri yerine yüz tanıma sistemine geçeceğini gösteren markanın, yeni akıllı telefonlarında da tamamen Face ID teknolojisini kullanması beklenmekte. Tanıtılan 3 yeni iPhone modelinde de Face ID teknolojisini görmenin mümkün olacağından söz ediliyor. Bu durumda diğer teknolojileri ve parmak izi sensörleri son mu bulacak derken Apple’ın bu konuda yeni teknolojiler geliştirdiği ortaya çıktı. Son alınan patentlerle beraber Apple’ın bu konuda biraz daha ilerleyeceğinden söz ediliyor.

Apple’ın Yeni Patentleri

Apple’ın yeni patent görsellerine göre parmak izi sistemi değiştirilecek. Ayrıca bir sensör kullanarak parmak izi almak yerine markanın, ekrana gömülü parmak izi sensörlerine geçiş yapacağı ortaya çıktı. Ekranın altında bir parmak izi sensörüne yer vereceği belirtilen. Ekran parmak izi sensörlerinin rakiplerden farklarının neler olacağını bilemiyoruz. Ancak bu hamle iPhone sersinde tamamen çerçevesiz akıllı telefonlara geçilmesi adına oldukça önemli bir hamle olarak gösterilebilir.

apple patent

İlk patent ekranda parmak izi sensörleriyle ilgili. İkinci patent ise biraz daha farklı bir teknoloji olarak karşımıza çıkacak. Diğer patent görsellerine göre Apple ses tanıma kullanacak. Siri üzerinde yapılacak olan değişikliklerle beraber biyometrik ses tanıma özelliğinin kullanıma gireceğinden söz ediliyor. Siri sanal asistanının bu yönde eğitileceği ve artık kullanıcıların seslerini biyometrik olarak tanıyabileceğinden söz ediliyor.

apple patent

Patent görsellerine göre ses tanıma özelliği ile giriş, kademeli olarak kullanılacak. Yani Siri üzerinde yapılan yenilikler, yeni komut sistemlerinin de sanal asistana gelmesini sağlayacak. Daha güvenlikli kilit sistemleri üzerinde çalıştığı bilinen markanın, Siri üzerinde yapacağı bu geliştirmelerin yeni iPhone modellerine yetişmesi durumu da söz konusu olabilir. Bu konuda kesin bilgiler yok.

İlginizi Çekebilir: 2018 MacBook Air Çıkış Tarihi için Yeni Açıklama

Önceki İçerik2018 MacBook Air Çıkış Tarihi için Yeni Açıklama
Sonraki İçerikAirPower Çıkış Yapacak Mı?
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?