Apple Music Yenilendi! İşte Gelecek Yenilikler

0
753

Apple Music için bir yenileme çalışması yapıldığı, uzun zamandan beridir konuşuluyor. Uygulamaya yeni desteklerin geleceği ve ses kalitesinde de ciddi artışların olacağı biliniyordu. İşte beklenen o destek bugün açıklandı ve servis için çok büyük bir güncellemenin geleceği duyuruldu.

Haziran ayında gelecek olan yeni güncelleme sonrasında devreye girecek olan yeni destekler, ses kalitesi üzerinde doğrudan etkili olacak. Peki neler gelecek?

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5.1 Batarya Testi – Sonuçlar Değişti mi?

Apple Music için Yeni Destekler Açıklandı

Yapılan açıklamaya göre bundan sonra uygulamada 3 ayrı ek destek, özellik olacak. Bunlar;

  • Sprital Audio (Uzamsal Ses)
  • Dolby Atmos
  • Lossless Audio (Kayıpsız Ses)

Destekleri olacak. Özellikler kayıpsız ses desteğinin çok konuşulması bekleniyor. Çünkü bu destekle beraber şarkıların kalitesi gözle görülür bir şekilde artacak.

Şarkıların tüm detaylarını duyabileceğiniz bu özellikle beraber 24 bit 192 kHz seviyesine kadar kayıpsız şarkılar dinlenebilecek. Maksimum kalitede şarkılar için ek donanım gerekebileceği söyleniyor. Özellikle kulaklıklar için kablolu bağlantı gerekecek deniyor.

Apple Music

Bu özelliğin en büyük sorunu ise veri kullanımı olacak. Apple’ın söylediğine göre 24 bit 192 kHz kayıpsız şarkıların sadece 3 dakikası 145 MB veri kullanacak. Mobil veri katili diyebiliriz. Kalite düştükçe veri kullanımı da azalacak.

Kayıpsız ses özelliğini destekleyen şarkıların sayısının ise şu an için 75 milyon adet olduğu açıklandı. 75 milyon şarkı az bir sayı değil. Üstelik bunun üzerine 20 milyon daha şarkı ekleneceği söyleniyor. Özelliği kullanmak için ise tek yapılması gereken Ayarlar – Müzik ve Ses Kalitesi kısmına giderek özelliği açmak olacak.

Kayıpsız ses dışında bir diğer yeni destek ise Uzamsal ses desteği oldu. Zaten bu teknolojinin Apple’ın yeni kulaklıklarında olduğunu biliyoruz. Şimdi Apple Music uygulaması da buna doğrudan destek verecek.

Apple Music

Sprital Audio ses desteği, Apple’ın H1 ve W1 çipli tüm kulaklık modellerinde kullanılabiliyor. Ayrıca yine Apple’ın iPad, Mac ve iPhone hoparlörlerinde de kullanılabilecek. Bu ses destekleri sayesinde de şarkıların tüm detaylarını duyabileceksiniz. Çok net ses duymanızı ve her detayı yakalamanızı sağlayacak bir teknolojiden söz ediyoruz.

Apple TV 4K için de desteklenecek olan yeni özellikler, şu an için bir beta sürecinde. Tüm bu özelliklerin getirileceği güncelleme Haziran ayında piyasaya sürülecek ve biz de göreceğiz ses kalitesi nasıl değişiyor.

Şu an güncellemeleri bekliyoruz. Ayrıca bu özelliklerin abonelere ücretsiz olarak sunulacağını da bir dip not olarak ekleyelim.

Önceki İçerikiOS 14.5.1 Batarya Testi – Sonuçlar Değişti mi?
Sonraki İçerikiOS 14.6 RC Sürümü Geldi! Değişimler Neler?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?