Merakla beklenilen Apple Music, 30 Haziran’da iOS 8.4’le birlikte servis edildi ve 100’den fazla ülkede, değişken kullanılabilir özellikleri ile kullanıma sunuldu. Henüz Türkiye’de kullanılabilir olmasa da Apple’ın yeni müzik servisi hakkında gelen ilk yorumların büyük çoğunluğu olumlu. Yapılan değerlendirmelerde de büyük bir başarı yakalamış durumda.

KAÇIRMAYIN: Apple Music’i Türkiye’de Kullanma

Tabi ki Apple Music şuanda pazarın hakimi olan Spotify’a karşı durmuş durumda. Dahası Spotify hali hazırda milyonlarca aktif kullanıcı tarafından sevilerek kullanılıyor. Buna karşın Apple’ın farklılıklar sunması gerekiyor ki Apple’da öyle yapmış durumda. Özellikle tasarımsal ve sunduğu özellikler ile farklılıklar içeriyor durumda.

Tam bu noktada akıllara tek bir soru işareti geliyor: Apple Music Spotify’a karşı nasıl?

Apple Music, Spotify’a göre daha sade ve derin bir kütüphaneye sahip. Buna karşın Spotify’da boş değil ve gerek tasarımı gerek içeriği ile tatmin edici durumda. Ancak Apple Music’in sunduğu büyük farklılıklardan birisi Beats 1 radyo gibi bir hizmete sahip olması oluyor. Ünlüleri kullanıcıları için 7/24 radyosuna dahil eden Apple bu yönü ile öne çıkıyor. Kullanıcı bazında da tarza/moda göre farklı bir yapı ile hizmet sunan Apple yine Spotify karşısında bir adım öne geçiyor.

Bundan sonrası için aslında kullanıcının taktiri devrede giriyor. Aşağıda Spotify’a karşın Apple Music’in duruşuna örnek görselleri sizlerle paylaşıyoruz.

Aşağıda iki hizmetinde Kütüphane görünümü yer alıyor. Apple’ın sunumu daha güzel ve şık gibi duruyor olsa da Spotify karanlık görüntüsüne daha fazla seçenek ekleyerek bir sunum yapıyor.

Her ne kadar karşılaştırmada Spotify’ın geri planda kalmış olması gibi bir durum çıkmış olsa da bu elbette ki bu kadar basit değil. Spotify’ın öncelikli olan daha yüksek tecrübesi Apple’a göre oldukça iyi durumda. Ancak özellikle arayüz bakımından önlem almazlarsa kendi sonlarını en azından Apple (iPhone, iPad ve iPod) kullanıcıları açısından getirebilirler.

KAÇIRMAYIN: Tüm Detayları ile Apple Music

Hele ki abonelik ücretlendirmesi bakımından da benzer rakamlar sunuyor olmaları kullanıcının en iyisine daha kısa yoldan ulaşmasını tetikleyecektir ve bir iPhone kullanıcısı müzik dinleme özgürlüğüne bir uygulama ile ulaşmak yerine direk Müzik uygulaması içerisinde yer alan Apple Music’le ulaşacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?