Apple Music Deneyiminizi En Üst Seviyeye Çıkaracak 10 İpucu

3
2095

Apple Music akış servisi sevdiğiniz müzikleri dinlemek, keşfetmek ve paylaşmak için mükemmel bir yoldur. Güçlü rakipler arasında bile, sunduğu ayrıcalıklı özellikler ve daha derin cihaz entegrasyonu ile fark yaratmayı başarıyor. Ancak Apple Music, çoğu kullanıcının nispeten bilmediği veya gizlenmiş bir sürü özellik ve işlevsellik barındırıyor. Apple Music deneyiminizi olabildiğince üst seviyeye taşımak için listelediğimiz 10 ipucu sizlerle.

#1. Müzik Tercihleriniz İçin İnce Ayar

Apple Music’e ilk kaydolduğunuzda sevdiğiniz veya beğenmediğiniz bazı sanatçıları ve müzik türlerini seçmeniz istenir. Ancak servis, tercihlerinizi öğrenmeye ve bu süreç bittikten uzun süre sonra bile önerilerini hassaslaştırmaya devam eder. “Şimdi Yürütülüyor”da Elips menüsüne dokunarak dinlediğiniz şarkıya bir Kalp verin (Menüde Dislike (Beğenmedim) seçeneğini de bulabilirsiniz). Böylece, Apple Music tam olarak dinlemek istediğiniz müzikleri önerme konusunda daha iyi hale gelecektir.

#2. Hücresel Veri Üzerinden Yüksek Kalite Ses Akışı

Apple Music, Wi-Fi’ye bağlı olmadığınız sürece mobil veri tasarrufu sağlamak için, yüksek kaliteli aktarmayı otomatik olarak devre dışı bırakır. Bu özelliği istediğiniz zaman etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Ayarlar’ı açın.
  • Müzik’e dokunun.
  • Mobil Veriler’e dokunun.
  • Yüksek Kalite Akışı’nı aç/kapat tercihinizi yapın.

#3. Apple Music Arşivi ile Uyanın

Radar ses tonu ile uyanmaktan bıktınız mı? Birçok kişi iPhone’una iTunes üzerinden nasıl Zil Sesleri ekleyeceğini biliyor. Ancak Apple Music arşivindeki herhangi bir şarkıyı da alarm sesi olarak ayarlayabilirsiniz. Saat > Alarm yolunu izleyin ve yeni bir alarm ekleyin (veya eski bir alarmı düzenleyin). Mevcut zil seslerinin üzerinde, “Bir şarkı seç” seçeneği bulunuyor. Ona dokunun ve Apple Music arşivinizden bir parça seçin.

#4. Siri’nin Güçlü Entegrasyonunu Kullan

Siri ile arasındaki güçlü entegrasyon, Apple Music’in Spotify ve Pandora gibi rakiplerine karşı bir avantajdır. Bu avantajı siz de kullanabilirsiniz. Sadece Siri’yi aktifleştirin ve ondan “Klasik Çalma Listemi oynat”tan herhangi bir sanatçının herhangi bir şarkısını çalmasına kadar çeşitli şeyler isteyin. Arşivinizden karışık bir şeyler çalmasını istiyorsanız, Siri’ye “herhangi bir müzik çal” diyebilirsiniz. Eller serbest Siri’yi ektinse, bu özellik daha da kolaylaşacaktır.

#5. Apple’ın Canlı Radyo İstasyonu Beats 1’ı Keşfedin

Apple’ın Beats 1 adlı canlı radyo istasyonu, dinlenecek yeni ve ilginç müzikler bulmak için mükemmel bir yoldur. Peki ya dinlemek istediğiniz bir Beats 1 radyo yayınını kaçırırsanız? Şanslısınız ki, Apple Music’e abone olduğunuz sürece Beats 1 yayınlarını geriye dönük dinleyebilirsiniz. Sadece Radyo > Tüm Beats 1 Yayınlarını Gör‘e giderek dinlemek istediğiniz bir şovu seçebilirsiniz.

#6. Çevrimdışı Dinlemek İçin Şarkı İndirin

Apple Music ile hücresel veri veya Wi-Fi bağlantısı olmadan da en sevdiğiniz şarkıları dinleyerek rahatlayabilirsiniz. Herhangi bir şarkıyı, çevrimdışı dinlemek için indirebilirsiniz. Bir şarkının yanındaki Artı işaretine hafifçe dokunun ve ardından İndir simgesine dokunun. Her seferinde bunu yapmak istemiyor musunuz? Apple Music’i, Ayarlar > Müzik bölümüne gidip Otomatik İndirme‘yi etkinleştirerek arşivinize eklenen şarkıları otomatik olarak indirmek üzere ayarlayabilirsiniz.

#7. Müzik Derecelendirme Sistemini Değiştirin

Apple, iOS 10 ile birlikte yıldızlı derecelendirme sistemini  “Beğen” ve “Beğenme” şeklinde daha basit ve daha akıcı hale getirdi. Ancak, iOS 10.2’den itibaren eski sisteme geçiş yapma seçeneğini de kullanıcıların tercihine bıraktı. Bunu yapmak için, Ayarlar > Müzik bölümüne gidin ve Yıldızlı Derecelendirmeyi Göster‘i etkinleştirin.

#8. Son Keşiflerinizi Zengin Bağlantılarla Paylaşın

iOS 10 ile birlikte Apple Music’e şarkıları platform üzerinden paylaşmaya olanak tanıyan ekstra özellikler ekledi. Bunu yapmak için, iMessage uygulama çekmecesini açıp Müzik seçeneğine dokunmanız yeterli. iMessage size son çalınan müzikleri gösterecek ve böylece dilediğiniz şarkıyı başka bir iOS 10 kullanıcısına gönderebileceksiniz. Bu aynı zamanda şarkıyı dinlemek için iMessage’dan ayrılmak zorunda kalmayacağınız anlamına geliyor.

#9. Çalma Listelerini, Şarkıları ve Albümleri Sıralama

Apple iOS 10.2 ile birlikte, arşinizdeki çalma listleri, şarkılar, albümler ve video listeleri için bir sıralama düzeni seçme özelliğini güncelledi. Bu kategorilerden herhangi birini görüntülerken, Sırala veya Düzenle seçeneğini sağ üst köşede görebilirsiniz. Çalma Listelerini tür, başlık veya son eklenenlere gör, şarkıları veya albümleri başlığa veya sanatçıya göre sıralayabilirsiniz.

#10. Depolama Yönetimini Otomatik Yapın

Şarkıları indirmek, en sevdiğiniz şarkıları çevrimdışı olarak dinlemek için harika bir yol olabilir. Ancak, depolama alanınız olduğu sürece şarkı indirebilirsiniz. İndirilen şarkıları kendiniz yönetmek yerine, bunu otomatik olarak yapan küçük ama zekice bir özelliği kullanabilirsiniz. Ayarlar > Müzik > İndirmeleri Optimize Et seçeneğine gidin ve kaç GB’a kadar şarkı saklamak istediğinizi seçin. Apple Music, ayırdığınız depolama alanı dolmak üzere olduğunda bir süredir dinlemediğiniz veya çok önceden eklenmiş şarkıları otomatik olarak silecektir.

3 YORUMLAR

    • Yalnız değilsiniz, neredeyse bütün dünya Android ve iOS arasında gidip geliyor 🙂 İkisinin de kendisine göre artıları ve eksileri mevcut. En doğru seçimi kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda siz belirleyebilirsiniz. Yorum için teşekkürler.

  1. selam ferhat hocam çok faydalı bilgiler emeğinize sağlık
    bi sorum olacak 11.0.1 de bu arada eski sürümlerde de yoktu oluşturduğum çalma listesini sanatçı ya göre veya parça ya göre sıralamak istiyorum fakat yapılamıyor zannımca i tunesten deneyip eşzamanladım yine sonuç alamadım sırasını tek tek manuel olarak değiştirmek te pek işime gelmedi ve saçma buldum açıkçası yardımcı olabilirmisiniz? bu konuda

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?