Apple MagSafe Battery Pack nedir? Hakkında bilmeniz gereken her şey

0

Apple geçtiğimiz hafta yeni bir ürünün duyurusunu yaptı. Bu ürün, iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir ürün: Apple MagSafe Battery Pack. Bu uzun ve ingilizce isminin altında kısaca bu cihaz için bir yedek batarya diyebiliriz.  Apple MagSafe Battery Pack iPhone 12 modelleri için ekstra bir pil ömrü sağlıyor. iPhone’unuzu Apple MagSafe Battery Pack üzerinden şarj edebileceğiniz gibi Apple MagSafe Battery Pack’i de iPhone’unuzla şarj edebiliyorsunuz. Bu özelliğe ters şarj deniliyor. Bu yazımızda Apple MagSafe Battery Pack’i inceleyeceğiz. 

Apple MagSafe Battery Pack

[/* Dikkat bu paragraf biraz geyik içermektedir.]

Apple MagSafe Battery Pack dünya genelinde 99 dolar olarak satışa sunuldu. Bu fiyat maalesef bize 1079 TL olarak yansıyor. Apple Türkiye’de Apple MagSafe Battery Pack fiyatı tam olarak 1079 TL. Bu parayı verebilmek için ya çok zengin olmalısınız ya da iş adamı olmalısınız. İş gününün ortasında şarjınızın bitmesi durumunda bu ürün sizi kurtarabilir. Üstelik firma adına satın alacağınız için de vergiden düşersiniz. Size bedavaya gelir. 🙂 Böylece devletimiz siz iş adamına bir Apple MagSafe Battery Pack hediye etmiş olur. Neyse işin esprisini bırakıp konumuza gelelim.

[*/ Geyiğin bitişi]

MagSafe Battery Pack’in birkaç güzel özelliği var. Şarj, ters şarj özelliklerinden yukarıda bahsetmiştik. Ayrıca ters kablosuz şarj özelliğinin de olduğunu belirtelim.

MagSafe Battery Pack’in şarj hızı nasıl?

Apple MagSafe Battery Pack

MagSafe Battery Pack, iPhone 12 modellerini hareket halindeyken ve prize takılı değilken 5W gücünde şarj ediyor. Bu değer Apple’ın ısınmaya karşı ve uzun pil ömrünü sağlamak için belirlediği bir limit değeri.  MagSafe Battery Pack 20 W veya daha yüksek güç kapasitesine sahip bir kablo ile iPhone’u, eğer prize takılıysa 15 W gücünde şarj edebiliyor.

MagSafe Battery Pack kullananlar zaten bunu evde kullanmayacaklar. Yolda giderken, prize takılı olmadan kullanıldığında 5W gücünde şarj edileceğini bilmelisiniz.

MagSafe Battery Pack’ın kapasitesi ne kadar?

MagSafe Battery Pack’in pil ömrü Apple tarafından açıklanmadı. Bu konuda bildiklerimiz şunlar:

  • MagSafe Battery Pack’ın çalışma gerilimi 7.62V
  • MagSafe Battery Pack güç değeri 11.13 Wh
  • MagSafe Battery Pack verebileceği akım: 1460 mAh
  • iPhone 12 Mini’nin pili 8.72 Wh gücünde, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nun pili ise 10.78 Wh gücünde. iPhone 12 Pro Max ise 14.13 Wh gücünde.

Yukarıdaki değerlere bakarsak MagSafe Battery Pack, iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro modellerini full şarj edebiliyor. iPhone 12 Pro Max modelini ise kısmen şarj edebiliyor.

Apple MagSafe Battery Pack’i göz alıcı, küçük boyutlu yapmak için kapasite değerlerini oldukça düşük tutmuş.

Ters Şarj özelliği nasıl?

MagSafe Battery Pack’in ters şarj özelliği olduğunu söylemiştik. Bunun anlamı şu: Siz iPhone’unuzla da MagSafe Battery Pack’i şarj edebiliyorsunuz. Bunun bize ne faydası olacak sorusuna Apple’ın verdiği yanıt şu: iPhone’unuz CarPlay’e bağlıyken aynı anda MagSafe Battery Pack’i şarj edebilirsiniz. CarPlay kullanmak için arabam yok diye üzülmeyin. Mac’e iPhone’unuz bağlıyken de ters şarj özelliğiyle MagSafe Battery Pack’i şarj edebilirsiniz.

Her iki cihaz da boşsa önce hangisi şarj olacak diye bir endişeye kapıldığınızı hissediyorum. Apple buna da bir çözüm bulmuş. iPhone’unuz %80 dolmadan MagSafe Battery Pack şarj olmaya başlamıyor.

Diğer MagSafe Aksesuarlarıyla uyumlu mu?

MagSafe Battery Pack kullanılırken iPhone’da kılıf olmamalı. Ancak MagSafe kılıflarında sorun olmuyor. Diğer kılıfları kullananlar için böyle bir durum yok. iPhone direk MagSafe Battery Pack’e temas etmeli.

MagSafe Battery Pack uyumluluk durumu nasıl?

Apple MagSafe Battery Pack

MagSafe Battery Pack konunun başında da bahsettiğimiz gibi iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modelleriyle uyumlu. Bu diğer modelleri de şarj etmeyeceği anlamına gelmiyor. MagSafe Battery Pack Qi tabanlı bir sistem. iPhone 11’leri de kablosuz olarak şarj edebiliyor. Ancak manyetik tutturma yapamıyorsunuz. Çünkü bu özellik sadece iPhone 12’lerde var. Ayrıca iOS 14.6 ve üzerinde bir iOS sürümüne sahip olmalısınız.

MagSafe Battery Pack satın alınır mı?

Paranızın hesabını bilmeyen biriyseniz satın alabilirsiniz. Yurtdışına sürekli çıkan biriyseniz oradan 99 USD karşılığında da alabilirsiniz. Satın aldıklarını vergi borcundan düşerek devlete ve vatandaşa yükleyebilecek biriyseniz de satın alabilirsiniz. Normal bir vatandaşsanız Bim’de satılan Powerbank’lar işinizi görebilir.

 

Önceki İçerikKarşılaştırma: M1 işlemcili MacBook Pro vs Intel işlemcili MacBook Pro (13 inç)
Sonraki İçerik[Güncellendi: 16 Temmuz 2021] iCloud Saklama Alanı Satın Alma Rehberi
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?