Apple, Mac ve iPhone için Tamir Edilebilirlik Puanı Yayınlamaya Başladı

0
273

Apple her ne kadar kurallarını kendi kriterlerine göre belirliyor olsa da aynı zaman da devletlerin kurallarına da uymak zorunda. Bunun güzel bir örneğini yeni iPhone modellerinin tanıtımı sonrasında gördük. iPhone 12 tanıtıldığı zaman, telefonların kutusundan şarj aletlerinin ve kulaklıkların çıkarıldığı açıklandı. Fakat bazı ülkelerin koymuş olduğu yasalara göre, Apple bazı ülkelerde bu kararı uygulayamadı. Benzeri bir durum nedeniyle cihazlar için tamir edilebilirlik puanı sayfası da yayınlanmaya başladı.

Fransa’nın kurallarına uymak için Apple, bundan sonraki süreçte cihazlarının ne kadar tamir edilebilir olduğunu da paylaşacak. Bu karar ile beraber iPhone sayfalarının da yeniden düzenlendiğini söylemek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone Arka Sistemi Nedir? Apple Yeni Bir Döneme Geçiyor

Apple Tamir Edilebilirlik Puanı Şimdilik Sınırlı

Şimdilik alınan bu kararın da sınırlı olduğunu ekleyelim. Şu an sadece Fransa için geçerli olan bir karar söz konusu. Artık Fransa online mağazasında telefonların ve bilgisayarların satış sayfalarında tamir edilebilirlik puanı da yer alıyor. Hangi ürünlerin kaç puan aldığı konusunda da bilgiler var. Özellikle yeni iPhone modellerine kaç puan aldığı merak edilen bir durum. Burada birkaç örnek vermek gerekiyor.

Tamir Edilebilirlik Puanı

  • iPhone 12 Pro Max için 10 üzerinden verilen puan 6. Mini, temel ve Pro modeller için de puan aynı.
  • iPhone 11 için 10 üzerinden verilen puan 4.6. Seride sadece Pro Max modelinde puan değişiyor. Pro Max modelinde puan 4.5.
  • iPhone 7 için 10 üzerinden verilen puan 6.7.
  • iPhone SE 2.nesil için 10 üzerinden 6.2 puan verilmiş.
  • iPhone XR için 10 üzerinden 4.5 puan verilmiş.

Tamir Edilebilirlik Puanı

Sadece iPhone modelleri için değil Mac modelleri için de servis puanlarının verildiğini belirtelim. Tekrar belirtelim ki şu an Fransa sayfası için geçerli olan bir durum var. Diğer sayfalar için de benzer bir durum olacak mı göreceğiz.

Sonuçta puanlar değiştirilmeyecektir ama sayfalarda bu şekilde puanları gösteren bir ibare yer alacaktır. Merak edenler için oluşturulan sayfanın linkini de bu kısma ekliyoruz.

Önceki İçerikUsb-c, USB 4 ve USB 3.1 nedir?
Sonraki İçerikSim kilidi nasıl kaldırılır?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?