Apple Mac Satışlarında Rekor Artış Yaşandı

0
284

Apple Mac serisi, çok yakın zamanda önemli bir değişiklikle gündeme geldi. Sektörde benzerine çok rastlamadığımız bir şekilde kendi işlemcisine geçen marka, Intel işlemcilerini geri planda bırakmıştı. Bu hamlenin de ardından markanın nasıl bir ilerleme göstereceği, yani kullanıcıların bu durumu nasıl karşılayacağı merak ediliyordu.

Açıklanan son satış verileri ise Apple’ın bu konuda istediği başarıyı elde ettiğini gösteriyor. Pazar araştırmasına göre markanın PC satışları çok ciddi oranda artış gösterdi. Sadece yeni seri işlemcilerin kullanıldığı modellerde değil, tüm modellerde satışların artış gösterdiği anlaşılıyor.

Apple Mac Satışları için Son Durum Ne?

Apple Insider tarafından paylaşılan bilgilere göre marka bu 2020 yılının son döneminde, %50 oranında daha fazla Mac modelini satmayı başardı. Geçen sene ile yapılan karşılaştırma sonucunda elde edilen bu sonuçlara göre Apple, yarı yarıya satışlarını arttırmış oldu.

Yeni işlemciler, Mac modellerinde yapılan güncellemeler gibi işin Apple tarafından oluşturulan etkileri olduğu gibi bu durumda virüsün de etkisi var.

Öyle ki tüm bilgisayar satışlarında geçen sene aynı döneme göre %18’lik bir büyüme olduğu görülüyor. %18’lik büyüme pazarda ciddi bir artış yaşandı demek oluyor. Koronavirüs döneminde evden çalışma planına geçilmesi ve dünya genelinde uzaktan eğitim kararlarının alınması, bilgisayar satışlarını arttırmış gibi duruyor.

İşte bu kısımda Apple’ın yapmış olduğu değişiklikler de Apple’ın artan satışlarda lider olmasını sağlamış.

Apple Mac serisi

Sektörel olarak değerlendirildiği zaman ise bilgisayar satışlarından elde edilen toplam gelirin 62.5 milyar dolar rakamına ulaştığı söylendi. Yani yükseliş, doğrudan gelirlerin de artmasına neden oldu.

PC satışlarında en büyük pay laptop modellerine ayrılırken, bu büyümenin yeni yılda da devam etmesi bekleniyor. Sonrasında bir durulma yaşanabileceği söyleniyor. Bu da piyasadaki doygunluktan kaynaklı olacaktır.

Fakat görünen şu ki tüm piyasada Apple, yavaş yavaş hakimiyetini genişletmeye başladı. Akıllı telefonlarda elde edilen yüksek satış rakamları, bilgisayar ve tabletlerde de devam ediyor gibi gözüküyor.

Önceki İçerikiPhone 12, 5G Telefon Satışlarında Lider Oldu
Sonraki İçerikApple Car Gerçek mi? Ne Zaman Gelecek?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?