Apple M2 Pro işlemcisi 2022 sonunda 3nm ile gelebilir

0
40

Apple silikon çip üretiminde bir süredir 5nm mimarisini kullanıyor. M1 işlemcisi 5nm işleme teknolojisi ile yapılmıştı. M2 işlemcisi de geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve onda da 5nm teknolojisi kullanıldı. Apple, M2 Pro ve M3 işlemcisi için de hazırlıklarını sürdürüyor. Bugün gelen haberlere göre bu işlemcilerin üretiminde 3nm teknolojisi kullanılabilir.

DigiTimes’de yayınlanan bir habere göre Apple, çip ortağı TSMC ile bu konuda anlaşmak üzere. Beklentiler anlaşma gerçekleştirilirse, 3nm teknolojisi M2 Pro’larda ve M3 işlemcilerinde kullanılabilir. 

m2 islemci

Gelen haberlere göre TSMC, 3nm yongalarının üretimine bu yılın sonuna doğru başlayacak. Bunu gerçekleştirmek için TSMC yeni üretim yatırımları yapmaya devam ediyor. Eğer 3nm boyutunda yapılacak olan işlemciler kullanılabilirse, aynı güç seviyesinde %15 hız artışı gerçekleşecek. Karşılaştırmalı hız testlerinde ise, aynı hızda %30 daha düşük güç tüketimi gerçekleşecek. Bunların olması Apple’ın gelecek projeksiyonlarında çok önemli.

Açıkçası 3nm geçişin M2 Ultra işlemcisinde olmayacağını düşünüyoruz. Böyle büyük değişimlerin ara güncelleştirmelerle değil de M3’3 geçiş gibi büyük bir güncelleme ile olacağını bekliyoruz. Bu durumda M3 işlemcili bir MacBook Pro ancak 2023 sonunda gelecek diyebiliriz.

MacBook Pro almayı düşünüyorsanız MacBook satın alma rehberimizi incelemenizi öneririz.

Önceki İçerikiPhone’u sürekli düşük güç modunda nasıl çalıştırırsınız?
Sonraki İçerikAltserver: Jailbreak olmadan App Store harici uygulama yükleyin.
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?