Apple M1 Ultra işlemcisi hakkında her şey

0
71

Apple son yıllarda işlemci pazarında iddialı yenilikler yapıyor. Bunlardan birisi Apple M1 işlemcileri. Apple geçtiğimiz günlerde Apple M1 Ultra işlemcisini tanıttı. Bu yazımızda Apple M1 ultra işlemcisi nasıl? Ne yenilikler getirdi? sorusunun yanıtını vereceğiz.

Apple M1 Ultra, 2021 yılının çok güçlü işlemcileri olan M1, M1 Pro ve M1 Max işlemcilerini gerilerde bıraktı. Bunun yanında güç tüketimiyle piyasanın en iyisi oldu.

Apple M1 Ultra, 128 GB belleğe sahiğ, 20 çekirdekli bir GPU’su olan ve 32 çekirdekli Neural Engine ile standartların üstünde bir güce sahip. Gelin M1 Ultra ile neler yapılabilir bakalım:

Harika UltraFusion teknolojisi

Ultrafusion teknolojisi bir birleşmeyi ifade eder. Bu birleşmeden kastettiğimiz şu: İki M1 Max işlemcisinin birleşiminden oluşur. Bu durum, M1 Ultrayı daha önce görülmemiş bir performansa çıkarıyor.

Daha önce de bu birleşme özelliği yapılabilir bir teknolojiydi. Ancak işlemci üreticileri, çeşitli sakıncalar doğurabileceğinden bundan kaçınırdı. Bu sakıncaların başında fazla güç tüketimi geliyordu. Apple’ın M1 Ultra’da çözdüğü bir sorun bu. Apple bu birleşmenin fazla güç tüketmesini engelleyen bir teknoloji geliştirdi.

M1 Ultra işlemcisi 2.5 TB/sn veri hızı kapasitesine sahip. Diğer işlemcilere göre 4 kat fazla bant genişliği var.

M1 Ultra CPU performansı

Apple’ın tanıtımda geçen bir ifade M1 Ultra işlemcilerinin performansının M1 işlemcilere göre 8 kat daha fazla olduğu şeklindeydi. 20 çekirdekten 16 sı yüksek performans çekirdeği olarak ayrılmış.

Apple’ın iddiasına göre M1 Ultra işlemcisi  en iyi 16 çekirdekli masaüstü bilgisayardan %90 daha yüksek performans sunuyor. Üstelik performansının seviyesindeyken 100 W’dan daha az güç tüketiyor.

M1 Ultra GPU performansı

M1 Ultra tam tamına 64 çekirdekli bir GPU’ya sahip. Bu GPU, 200 W’dan daha az güç tüketiyor.  Bunun sonucu olarak 128 GB RAM modellerinde 800 GB/s hafıza bant genişliği sağlanıyor.

32-çekirdek Neural Engine

Nöral Engine saniyede milyarlarca işlem yapabilen bir donanımdır. Bu donanımla FaceID ve diğer makine öğrenme işlemleri yapılabilir.

M1 Ultra ile video düzenlerken bu Nöral Engine kapasitesinden yararlanabilirsiniz. Max Studio 18 adet 8K ProRes video yürütmeye izin veriyor.

macOS desteği

Apple’ın diğer işlemci üreticilerine göre en büyük avantajı hem işlemciyi, hem diğer donanımları hem de yazılımı kendisinin üretiyor olması. Intel gibi işlemciler tüm donanımlarda ve yazılımlarda çalışabilecek işlemci üretirken Apple buna mecbur değil. Apple istediği gibi işlemci, grafik işlemci ve bant genişliğini yazılımla da kontrol edebiliyor.

Sonuç olarak;

Apple m1 Ultra işemcisi şimdilik Mac Studio‘larla piyasaya sürülüyor. Ancak önümüzdeki yıllarda Mac ve MacBook modellerinde de M1 Ultra işlemcisini görebiliriz. Performans ihtiyacı olan profesyonellerin alabileceği en iyi performans M1 Ultra işlemcili cihazlar olacaktır.

 

Önceki İçerikPokémon Go Adventure senkronizasyonu çalışmıyor ve iOS cihazlarda yanlış mesafe izleme sorunu
Sonraki İçerikAmazfit Zepp uygulaması iPhone’da kilitleniyor veya çalışmıyor mu?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?