Apple M1 Sadece Fragmandı – Yeni Performans Serileri Geliyor

0
129

Apple M1 işlemci Apple için bir dönüm noktası oldu. Intel serilerinden sonra kendi işlemcisini kullanması bile markanın yeni bir döneme geçmesi için yeterliydi. Fakat bununla sınırlı kalmadı. Yeni bir işlemciye geçildi evet ama bunun yanında bir de yüksek performans değerleriyle göz dolduruldu.

Yeni M1 serisi işlemciler için sunulan performans değerleri, Apple kullanıcılarını da yeni Mac modeli alacak olan kullanıcıları da sevindirdi. Zaten işlemci belli bir seviyede beğeni topladı ama bugün ortaya çıktı ki bunlar sadece fragman. Asıl filmi yeni işlemciler oynatacak.

Apple M1 Serisinin Devamı Geliyor

M1 serisinin devamı niteliğinde olacak olan yeni işlemcilerin geliştirilmesine devam edildiği söyleniyor. Bloomberg tarafından paylaşılan yeni raporlara göre, şimdi sırada M1x, M2 ve M3 işlemcileri yer alıyor.

M1 yerine gelecek olan işlemciden başlayacak olursak bu seride, 20 çekirdek sunulacak. M1’in hemen sonrasında gelecek olan 20 çekirdekli işlemci 16+4 kümelemesi sunacak. 16 çekirdek performans odaklı çekirdek olacak. Geri kalan 4 çekirdek ise tasarruf odaklı olarak karşımıza çıkacak.

Hemen sonrasında gelecek olan M2 nesil işlemci ise 32 adet çekirdek sunacak. 32 çekirdekli bir işlemciyle bile yetinmeyen Apple’ın bu rakamı daha da arttırması bekleniyor.

Apple M1 işlemci

CPU dışında yongayla beraber gelen GPU birimlerinin de değişeceği söyleniyor. Buna göre marka 64 çekirdekli ve 128 çekirdekli GPU birimlerine yer verecek ki bu da Apple’ın AMD ile NVIDIA gibi ekran kartı üreticilerini aratmayacağı anlamına geliyor.

Yeni işlemcilerle sunulacak olan Mac cihazlarının çok daha performanslı olması bekleniyor. İşlemcilerin bilgisayarları uçuracağı kesin ama bu üst segment modellerin daha ne gibi farkları olacağını şimdilik bilmiyoruz. Açıklamalar çok iddialı ve gerçekten M1 serisinin devamı için umut verici. Fiziksel olarak da işlemcileri gördüğümüz zaman daha fazla yorum yapabileceği ve daha iyi değerlendirebileceğiz.

M2 ve M3 modellerinin hem AMD hem de Intel’i bir hayli sarsacağı kesin. Sonuçlar nasıl olacak zaman gösterecek ama bu sektörde de değişiklikler yaşanması demek oluyor.

Önceki İçerikTürk Telekom, eSIM Dönemini Başlatıyor
Sonraki İçerikYoutube’un en fazla dislike alan (beğenilmeyen) videoları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?