Apple M1 Özellikleri Neler? Her Detayla Yeni İşlemciye Yakından Bakıyoruz

0
433

Apple M1, bu haftanın gündem konusu oldu. Yeni MacBook Pro modelinde, Air modelinde ve Mac Mini modelinde kullanılan işlemci, performans açısından da bir hayli ilgi çekti.

Intel serilerine adeta kafa tutan yeni seri Apple için de ilklerin yaşandığı seri oldu. Peki, bu işlemci hakkında ne biliyoruz? 3 yeni bilgisayarda kullanılan işlemcinin özelliklerini de daha yakından tanıyalım. Bakalım bu işlemci bize neler getirecek?

Apple M1 Özellikleri Ne Kadar İyi? İşlemci Nasıl?

Apple’ın yeni işlemci için kullandığı bir tabir var. Apple yeni işlemci için “Dönüm noktası” ifadesini kullanıyor. Yani bir değişim bir yenilemeden söz ediliyor. Apple’a göre bu işlemci gerçekten iddialı bir seri.

Watt başına düşen performans konusunda dev bir sıçrama sunulduğu söyleniyor. Mac tamamen yenilenmiş olarak gösteriliyor. Bunu sağlayan en büyük etken artık her şeyin tek bir çip üzerinde toplanmış olması. Eski tip MacBook modellerinde güvenlik, işlemci, I/O için ayrı ayrı yongalar kullanılıyordu.

Apple M1

Apple M1 sonrasında ise tüm bu teknolojiler tek bir çip üzerinde birleştirildi. Bu da işlerin kolaylaşmasını sağladığı gibi performans ve verimliliği de şaşırtıcı derece arttırmış oldu. Yolları kaldırın, direkt olarak olayın merkezindesiniz.

İkinci bir etken ise transistörlerde yapılan değişiklik. Yeni işlemci 5 nm üretim sürecinden geçmiş olan bir işlemci. Bu da çok daha küçük transistörlere yer verildiğini gösteriyor. En fazla transistör tek bir çip üzerinde toplanmış durumda.

Bu kısımdan çıkaracaklarımız;

 • 5 nm üretim sürecinden geçen son teknoloji ile oluşturulmuş ilk kişisel PC çipi
 • 16 milyar trasistör sayısı ile yeni rekor

Apple M1 Birleşik Mimari Detayları

Geçelim şimdi birleşik mimari detaylarına. M1 birleşik bellek mimarisi sistemini kullanıyor. Düşük gecikmeli bellek özel bir paket içerisinde tek bir havuzda birleştiriliyor. Bu sayede maksimum performansa çıkılıyor ve gecikmeler yaşanmaz. Tümleşik sistem bize ne sağlıyor?

 • Oyunlarda daha fazla ayrıntı ve daha zengin bir performans
 • Görüntü işleme hızı çok daha yüksek
 • Güç Verimliliği çok daha iyi
 • Video uygulamaları olmadığı kadar hızlı.

Toplamda 3.9 kat daha hızlı video işleme süresi ve 7.1 kat daha hızlı görüntü işleme süresi sunuluyor.

Apple M1

Apple M1 Çekirdek Yapısı Nasıl?

İşlemcilerde kullanılan çekirdek yapısı çok önemli. Nasıl bir kümeleme var ya da nasıl bir dizilim söz konusu bu performansı direkt etkiliyor. Apple M1, 8 çekirdekli bir işlemci. Apple’ın söylediğine göre bu işlemci bu güne kadar Apple’ın üretmiş olduğu en yüksek performansı veren CPU olması için hazırlanmış durumda.

Çekirdek kümelemesi ise ikiye ayrılıyor. Bunlardan birisi yüksek performans kümesi, bir diğeri ise verimlilik kümesi olarak bilinen verimlilik çekirdekleri. Genel anlamda 3,5 kat daha hızlı bir CPU performansı var.

Apple M1

Yaptığınız işlemlere göre işlemcilerin çalışması düzenlenmekte. Eğer güç isteniyorsa güç, verimlilik isteniyorsa verimlilik. Güç odaklı 4 çekirdek var ve verimlilik odaklı olan yine 4 çekirdek var. Yani kümeleme 4+4 şeklinde.

Bu sayede Apple en iyi bilgisayar performansına göre %25 oranında daha başarılı bir işlemci sunduklarını söylüyor. Tabii ki bu çok iddialı bir açıklama.

Performans konusunda şöyle bir iddia daha var. Watt başına 3 kat daha yüksek performans sunuluyor. Bu da önemli bir gelişme ve performansın ne kadar arttığını gösteriyor.

Apple M1

Apple M1 ile Grafik Birimi Nasıl Değişti?

Yeni serinin grafik performansı çok merak ediliyordu. GPU birimi CPU birimi kadar başarılı mı bunu görmek istiyorduk ve gördük. Apple’ın vurguladığı nokta şu. Bilgisayarlarda iyi bir grafik performansı sunulması için iyi bir harici grafik birimi kullanılması gerekir ama bu da aşırı güç tüketimine neden olur.

İşte burada vurgulanmak istenen Apple’ın yeni işlemcisinde harici bir grafik birimine ihtiyaç kalmayacak şekilde tasarım yapılması. Yeni grafik birimi hem yüksek güç sunuyor hem de verimliliği en iyi seviyeye getiriyor.

Apple M1 içerisinde 8 adet GPU çekirdeği var. Tek seferde 25 bin iş parçacığının yürütülmesini sağlayan GPU, dünyanın en hızlı entegre grafik birimi olarak tanımlanıyor.

Karşılaştırma yapıldığı zaman, en yeni laptop modeline göre Apple M1, GPU biriminin grafik hızında 2 kat daha iyi performans sunduğu açıklandı. Buna karşın güç kullanımı ise diğer modellere göre üçte bir daha az.

Genel performans karşılaştırması yapıldığı zaman ise yeni grafik biriminin diğer bilgisayarlara göre %33 oranında daha iyi verimlilik ve performans dengesi sunduğu söylendi. Tabii ki bunları test edeceğiz.

Apple M1

Apple M1 ile Yeni Nesil Makine Öğrenimi

M1’in kişisel açıdan en sevdiğim kısmı yapay zeka konusunda sunulan artılar oldu. Neural Engine bölümünü iPhone modellerinden tanıyoruz. Ben bu bölümü çok başarılı buluyorum ve iPhone 12 içerisinde yer alan yapay zeka bölümünün sadece kamera üzerindeki etkisinin bile harika olduğunu paylaşmıştım.

Şimdi yapay zekanın bu gücü Mac modellerine gelmiş oldu. Makine öğrenimi konusunda mükemmel çalışması için tasarlanmış olan Apple M1, 16 çekirdekli bir tasarım sunuyor. 11 trilyon işlemi gerçekleştirebilen yeni yapay zeka bölümü, uygulamaların çok daha hızlı çalışmasını ve işlemlerin çok daha hızlı yapılmasını sağlayacak.

Apple M1

Burada dikkat edilecek olan kısımlar

 • 15 kat daha hızlı makine öğrenimi performansı
 • Saniye başına 11 trilyona kadar işlem

Apple M1

Apple M1 ile En İyi Pil Ömrü

macOS Big Sur işletim sistemi ile Apple M1 tam uyumlu hale getirilmiş. Bu sayede işlemcinin hangi durumda maksimum güç vermesi hangi durumda tasarruf yapması gerektiği belirlenmiş. Bu da şimdiye kadar ki en iyi pil ömrünün sunulmasını sağlıyor.

13 inç MacBook için

 • 17 saat web tarama
 • 20 saat film oynatma süresi

MacBook Air için

 • 15 saate kadar internet gezintisi
 • 18 saate kadar film oynatma süresi

Uygulama desteği ve işletim sistemi desteğine önem verilmiş olan Apple M1 serisinin özellikleri bunlar. Bu özelliklerin ne kadar başarılı bir performans çizeceğini, testler ve performans karşılaştırmaları sonrasında göreceğiz.

Apple M1

Söylenen özellikler ve Apple’ın açıkladıkları çok iddialı ama dediğimiz gibi bekleyip görmek gerekiyor. Kullanıcı testleri ve uygulama uyumlarının tam uyumunu değerlendirmek gerekiyor.

Önceki İçerik16 inç MacBook Pro Türkiye Fiyatlarına Zam Geldi
Sonraki İçerikiOS 14.3 beta 1 Yayınlandı – Değişiklikler Var Mı?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?