Apple M1 İşlemcili Mac Modellerinde Windows Sürprizi

0
334

Apple M1 işlemcinin kullanıldığı Mac modellerinde bir süreç başladı. Bu süreç uygulamaların uyumluluğu süreci. Yeni bir işlemci olması nedeniyle her uygulama için M1 uyumu sunulmadı.

Fakat hızla uyum sorunlarını çözmek için uygulama güncellemeleri yayınlanıyor. Bu sadece uygulamalar için geçerli bir durum değil. İşletim sistemleri için de aynı şey geçerli. En çok merak edilen ise Windows işletim sisteminin durumu.

Yeni işlemcilerle Windows işletim sistemi kullanılabilir olacak mı olmayacak mı henüz tam anlamıyla resmi bir açıklama gelmezken, bir geliştirici bu konuda önemli paylaşımlara imza attı.

Apple M1 İşlemcili Mac Modellerinde Windows Çalıştırıldı

Adının Alex Graf olduğu görülen geliştirici, M1 işlemcilerinin kullanıldığı Mac bilgisayarlarında Windows işletim sistemini çalıştırmayı başardı. Bunun için bir ekran görüntüsü paylaşımında da bulunan geliştirici paylaşımına:

“ Apple Silikon işlemcilerin Windows işletim sistemini düzgün çalıştırmadığını kim söyledi? Burada oldukça hızlı. ”

şeklinde bir açıklama ekledi. Ekran görüntüsü paylaşılmış olsa bile tabii ki henüz resmi olarak M1 ile Windows uyumu açılanmış değil. Windows uyumu için Apple da topu biraz daha Microsoft tarafına atmış gibi gözüküyor.

Apple M1

Daha önce gelen açıklamalarda Windows’un uyumu için çalışmaları yapacak olan tarafın Microsoft olması gerektiği söylenmişti. Yani kesin olarak Windows işletim sisteminin M1 işlemcileri ile sorunsuz çalıştığını görmek için Microsoft’un açıklamasını beklemek lazım.

Görünen o ki bu konuda herhangi bir sorun yaşanmayacak ve Microsoft, yeni Apple işlemcilerine uyum sağlamak adına bir güncelleme verecek. Fakat bu ne zaman olur ya da konu hakkında izlenecek olan yol ne zaman açıklanır bilemiyoruz.

Bir yandan Microsoft’un açıklamalarını beklerken bir yandan da M1 işlemcileri için gelecek olan uygulama desteklerini takip ediyoruz. Yeni bir gelişme olduğu zaman aktaracağız.

Önceki İçerik5.900 TL’ye iPhone 12 Alabilirsiniz – Eskiyi Getir Yeniyi Götür Kampanyası Başladı
Sonraki İçerikHuawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro Karşılaştırması – Hangisini Almalıyım?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?