Apple M1 İşlemcili 13 inç MacBook Pro Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

0

13 inç MacBook Pro modelleri yenilendi. Apple M1 işlemcilerinin kullanıldığı yeni bilgisayar modellerinin özellikleri de bir hayli dikkat çekti. Air modelinden sonra tanıtılan yeni seri tasarımsal açıdan çok dikkat çekmeyecek gibi gözükse de teknik açıdan bir hayli ses getirecek gibi duruyor.

Özellikle pil ömrü konusunda fark yaratacak olan modelin teknik açıdan neler sunduğuna bakalım. Yeni seri hakkında merak edilen her detaya ve fiyata geçelim bakalım bize neler sunuluyor?

13 inç MacBook Pro Özellikleri ve Fiyatı

Yeni bilgisayarın en iyi yanı Apple M1 serisi işlemcileri kullanacak olması. 8 çekirdekli olan yeni Apple işlemcisi 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemci. Bilgisayar işlemcileri konusunda da 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk serilerden.

Saat hızlarına ve geri kalan detaylara daha yakından bakacağız ama şimdilik yeni 13 inç MacBook Pro modelinin nasıl bir performans farkı olduğunu belirtelim. Yeni işlemci ile ile beraber yeni bilgisayar;

  • 2,8 kata kadar daha hızlı performans gösteriyor.
  • 5 kata kadar daha hızlı bir GPU birimi var.
  • 16 çekirdekli saniyede 11 trilyon işlem yaşan yeni bir Neural Engine yapay zeka bölümü
  • Dünyanın en hızlı grafik kartının olduğu ilk bilgisayar

13 inç MacBook Pro

Yeni serinin performansının yanında pil kazanımı da en iyi noktaya getirilmiş durumda. Şimdiye kadar piyasaya sürülmüş olan en uzun pil ömürlü 13 inç MacBook Pro modeliyle karşı karşıyayız. Bu seride 20 saatlik bir pil ömrü olduğu açıklandı.

Kutudan da 61W USB Type C güç adaptörü çıkış yapacak. Bu da hızlı şarj konusunda istenen performansı göstereceğini ortaya koyuyor.

Yeni bilgisayarın RAM kısmında 8 GB RAM sunuyor ve 2 TB seviyesine kadar çıkan SSD depolama alanına yer veriyor. Depolama alanları 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB.

Ekranı yine sona bıraktık. Yeni 13 inç MacBook Pro modelinin ekran kısmında da 13.3 inç boyut sunduğunu görüyoruz. IPS Retina ekran 2560 X 1600 piksel çözünürlük değeri sunuyor ve 227 piksel yoğunluk değeri var. 500 nit parlaklık, P3 geniş renk yelpazesi ve True Tone desteği sayesinde ekran teknolojisi de sanıldığından çok daha iyi.

13 inç MacBook Pro

13 inç MacBook Pro Fiyatı ve Çıkış Tarihi

En düşük fiyat 14.299 TL olarak açıklandı. En yüksek fiyat ise 16.499 TL olarak açıklandı. MacBook Pro modelinin çıkış tarihi ise 17 Kasım olarak duyuruldu. Renk seçenekleri de gümüş ve uzay grisi renkler.

Önceki İçerikApple M1 İşlemcili Yeni MacBook Air Özellikleri ve Fiyatı
Sonraki İçerikM1 Yongalı Yeni Mac Mini Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?