Apple, Kuralları Gereği Mühendisinin İşine Son Verdi

0
99

Apple, üretim ve ARGE çalışmaları konusunda en katı kurallara sahip olan firmalardan bir tanesi olarak biliniyor. Özellikle iPhone akıllı telefonlarında yer alan teknolojiler Apple tarafından son ana kadar paylaşılmıyor. Her ne kadar markaya yakın kaynaklar ve üretim aşamasında yeni modeller için bilgiler ortaya çıkıyor olsa da bu bilgilerin de çok kapsamlı olmadığını görüyoruz. iPhone X akıllı telefonları içinde aynı durum geçerli olmuştu.

Tanıtımdan birkaç gün öncesine kadar telefonları iPhone 8 olarak, diğer serileri ise iPhone 7s modelleri olarak bekliyorduk. Fakat iPhone X modellerinin ortaya çıkmasıyla beraber beklenen değişimlerde görülmüş oldu. Hala son kullanıcıya ulaşmayan iPhone X telefonları için yaşanan bir gelişme de Apple’ın bu konuda ne kadar kararlı olduğunu göstermekte.

iPhone X Videosu İşinden Etti

Geçtiğimiz hafta içerisinde bir Apple çalışanının kızı olduğu belirtilen Brooke Peterson tarafından iPhone X akıllı telefonları için video çekilmişti. iPhone X telefonlarının özelliklerini ortaya koyan video, Apple’ın izni olmadan çekilmiş bir video olarak yayınlanmıştı.

Aslında Apple’ın bu videodan haberdar olduğu ve izin verdiği düşünülmüştü. Ortaya çıkan son bilgiler Brooke Peterson tarafından bu videonun sızdırılmış bir video olduğunu gösterdi. Brooke Peterson videoyu ise babası sayesinde çekebilmiş. Apple mühendisi olan babasına verilen iPhone X modelini inceleyen Brooke Peterson tarafından yapılan bu hata ise babasının işine son verilmesine neden oldu. Bugün açıklanan bilgiler iPhone X modelinde de çalışan mühendisin kovulduğunu ortaya çıkardı.

Brooke Peterson iPhone X

Telefonun geliştirme aşamasında da yer alan mühendisin işinden kovulmasının nedeni ise tabii ki Apple’ın politikaları. Üstelik mühendisin tazminat bile alamadığını belirten iddialarda var. Bunun nedeninin ise kural ihlali olduğu gösteriliyor. Bundan sonraki süreçte benzer sızıntılar içinde markanın aynı adımları atıp atmayacağı merakla bekleniyor. Bu ilk örnek olmasa da iPhone X modelinden mi kaynaklı bilinmez ama konu epey bir gündem oldu. Apple ise açıklama yapmaktan kaçınmış durumda.

İLGİLİ HABER:  iPhone X mi iPhone XS Max mı? Hangisi Alınır?

İlginizi Çekebilir: iPhone X Kargolanmaya Başlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?