Apple Kullanıcıları Kendi iPhone Telefonları Tamir Edecek! İşte Yeni Sistem

0
207

Apple, servis desteği konusunda iddialı bir firma. Satış sonrasında geniş kapsamlı bir servis desteği sunuluyor ama bu sistemin kullanıcılara maliyeti bir hayli yüksek. Özellikle iPhone akıllı telefonlarda ekran değişimi yapmak ya da herhangi bir arıza/hasar için servis desteği almak noktasında ciddi ücretler ödemeniz gerekiyor.

İşin bir de farklı kısmı var. Şöyle ki Apple, ücretler daha yüksek olsa da kullanıcıları yetkili servis hizmeti alması konusunda sıkı bir şekilde yönlendiriyor. Apple’ın servisleri dışında servislerden tamir hizmeti almak çoğu zaman soruna neden olabiliyor. İşte bu katı sistem için bir genişleme durumu söz konusu. Apple, yeni dönemde ilginç bir sisteme imza atacak gibi duruyor.

Öyle ki yeni duyuruya göre bundan sonra iPhone ve Mac kullanıcıları kendi cihazlarını tamir edebilecekler. Peki sistem nasıl çalışacak?

Apple, Kullanıcıların Kendi Kendine Tamir Sistemini Kullanmasına İzin Verecek

Verilen bilgilere göre, son kullanıcılara özel tamir kitleri hazırlanacak. Tamir kitleri son kullanıcılar tarafından satın alınabilecek. Tamir kitlerinin içerisinde, sorun yaşanan parça için değişim seti yer alacak.

Ayrıca yazılı ve görsel yönergeler de olacak ve kullanıcıların bu yönergeleri izleyerek kendi ürünlerini tamir etmeleri sağlanacak.

Tamir kitlerinin fiyatı ve tam olarak nasıl sipariş edileceği konusunda şu an net bir bilgi yok. Ama sistemin nasıl uygulanmaya başlayacağı konusunda bilgiler var. Bunlar için de notlar ekleyelim.

iPhone servis ucretleri

Sistemin Detayları

  • Kullanıcılara tamir kitlerinin sunulması, pilot bir uygulama olarak başlayacak. İlk etapta iPhone 12 ve iPhone 13 akıllı telefon serileri için tamir kitleri sunulacak. Ayrıca ilk etapta ana parçalar, ekran ce kamera modülü ya da pil gibi bölümler için tamir kitleri sunulacak.
  • Uygulama ilk olarak ABD genelinde başlayacak. Sonrasında genişleyecek.
  • Sadece iPhone ile sınırlı kalmayacak ve 2020 yılından sonra yeni Mac modelleri için de uygulanacak.

Tüm bu sistemin Apple’a da kazanç getireceği düşünülüyor. Tabii ki en memnun kalacak olan kullanıcılar olacaktır. Özellikle maliyetlerin düşmesi çok güzel bir haber olabilir. Ülkemiz için ne zaman uygulanır ya da uygulanır mı tam olarak bilemiyoruz.

Önceki İçerikiPhone SE 3 için İddialı Bilgiler Gelmeye Devam Ediyor
Sonraki İçerikiOS 15.1.1 Yayınlandı! Önemli Bir Sorun Giderildi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?