Apple Kendi Arama Motoru Üzerinde Çalışıyor

0
167

Dünyanın en büyük arama motoru tartışmasız Google. Arama motoru olmaktan çıkan şirket, her alanda var olma çabası veriyor. Bu durum kullanım oranlarını değiştirmiyor. Google arama motoru konusunda liderliğini koruyor. Belki de liderliğini korumasındaki en önemli neden, karşısına gerçekten rakip olacak seviyede bir servisin çıkmamış olması. Ama görünen o ki işler Apple ile beraber değişebilir.

Apple Arama Motoruna Hız Verdi

İddialara göre Apple kendi arama motorunu geliştirmekte. Aslında bu yeni bir şey değil. 2015 yılından bu yana markanın kendi arama motorunu geliştirdiği söyleniyor ama hiç bu zamana kadar net veriler elde edilmedi.

Şimdi ise bir yandan net veriler elde edildi bir yandan yeni arama motoru için işlerin hızlandırıldığı ortaya çıktı. iOS 14 ve iPadOS 14 beta içerisinde yer alan Spotlight Search değişiklikleri, Apple arama motoru için iddiaları yeniden gündeme getirmiş oldu.

Applebot destek sayfasının güncellenmiş olması, hemen arkasından Applebot taramalarının artırılması derken ipuçları üst üste eklendi ve sonuç arama motoru çalışmalarının hızlandığı oldu. Aslında bakarsanız Apple ile Google’ın bu konuda bir anlaşması var.

Apple Arama Motoru

Apple’ın cihazlarında Google’ın arama motorunun kullanılması adına firma sürekli olarak ödeme alıyor. Fakat bu hem tekelcilik oluşturuyor hem de Apple’ın rakibinden ücret almasına karşın rakibini zenginleştirmesini sağlıyor.

Kullanım oranlarına bakıldığı zaman Apple’ın çok büyük bir kitlesi var. Kendi arama motoru üzerinden yapacağı reklamlarla zaten marka Google’ın ödediği ücreti kolayca yakalayacaktır. İpuçları üst üste konulduğu zaman bir de Google ile olan durum değerlendirildiğinde söyleyebiliriz ki Apple, kendi arama motoruna hız verdi.

Her an Apple’ın arama motoru ile karşılaşabiliriz. Hatta iOS 14 sürümünde başlangıç yapılabilir. Ama Apple’ın nasıl bir sistem sunacağını bilmiyoruz. Sadece Apple cihazlarında kullanılabilir olan bir arama motoru da gelebilir, herkes tarafından kullanılabilir olacak olan bir arama motoru da gelebilir.

Yapılan çalışmalardan hangisine karar verileceğini anlamak zor. İki durumda da gözler Google’a çevrilmiş olacak çünkü Google çok büyük bir kitleyi doğrudan olmasa da dolaylı olarak kaybedecek.

Önceki İçerikiPad Air 4 Kullanım Kılavuzu Sızdırıldı
Sonraki İçerikApple Watch 5 Pil Sorunu ve Çözümü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?