Apple Karbonsuz Alüminyum Kullanımına Geçiyor

0
42

Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda en fazla yatırımları yapan firmalar arasında Apple ilk sıralarda yer alıyor. Bir dönüşümün içerisine giren ve bu süre içerisinde sürekli olarak yenilenebilir ürünleri için yatırımlarını yapmaya başlayan Apple, ürünlerinin üretiminde de tamamen çevre dostu ürünlere yönelmeye başladı.

Son birkaç nesil iPhone ve iPad modellerinde tamamen geri dönüştürülebilir malzeme kullanıldı. Bunun dışında Apple Park için yapılan yatırımlarla beraber aktif bir şekilde güneş enerjisi de kullanılmaya başlandı. Firmanın bu konuda yatırımları ise bitmek bilmiyor. Son olarak çevre dostu yeni bir alüminyuma geçileceği ortaya çıktı.

Karbon İçermeyen Alüminyuma Geçiliyor

Dünyanın en çok kullanılan metal hammaddelerinden biri olan alüminyum, Apple tarafından da yoğun bir şekilde kullanılıyor. iPhone, iPad, iMac, Apple Watch, MacBook gibi hemen her üründe alüminyum kullanan markanın, haliyle karbon ayak izi de çoğalıyor. Öyle ki alüminyum üretiminde çok ciddi bir miktarda karbon kullanılıyor.

Karbon kullanımının yüksek olmasıyla beraber karbon salınımı da yüksek seviyede seyrediyor. Tabii ki bu da çevreci üretimi baltalayan bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Apple’ın tüm bu süreçte tamamen çevreci bir üretime geçmesi için karbon ayak izini düşürmesi gerekiyor. Firmanın bunun için düzenlemelerine başladığı da ortaya çıktı.

Karbon İçermeyen Alüminyum

Elysis firmasıyla bir ortaklığa gireceği açıklanan Apple’ın karbonsuz üretilen alüminyuma geçiş yaptığını görüyoruz. Elysis, alüminyum üretiminde karbon kullanmıyor bunun yerine farklı iletken bir malzeme kullanılmakta. Bu sayede de karbon ayak izi en aza indiriliyor.

Çevreci üretim konusunda yeni adımlar atan firmanın ilk olarak karbonsuz alüminyumu belli başlı ürünlerde kullanacağı belirtiliyor. Eğer üretim kısmında bir sorun olmazsa ya da ürünlerde herhangi bir sıkıntı yaşanmazsa bu durumda tüm ürünlerde yeni alüminyum parçaların kullanılmaya başladığı görülecek.

Yaptığı son üretim düzenlemeleriyle beraber %100 temiz enerjiye geçen ve karbon salınımını da %54 azaltan firma, toplamda 2,1 milyon ton karbon salınımınız da engellemiş oldu. Bu adımdan sonra çevreci üretim konusunda daha nasıl adımlar atılacağını göreceğiz.

Önceki İçerik5 Farklı iPhone Modeline Hazır Olun
Sonraki İçerik2021 iPhone Modelleri için Beklenmedik Gelişme
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?