Apple iTunes ve iCloud Uygulamalarında Açık

0
172

Bu sıralar Apple’ın güvenlik açıklarıyla gündeme gelmeye başladığını gördük. Firma ardı ardına iOS 13 işletim sisteminde yer alan güvenlik açıklarıyla anılmaya başlanmıştı. iOS 13 güvenlik açıkları güncellemelerle kapatılırken, bir diğer yandan ise macOS 10.5 sürümünde bazı açıklar ortaya çıktı. Tüm bunların ardından bu kez ise iTunes ve iCloud uygulamalarında açık ortaya çıktı. Windows işletim sisteminde kullanılan iTunes ve iCloud uygulamalarında bulunan güvenlik açıklarını kullanarak, kullanıcı verilerini ele geçirmek mümkün oluyor.

Güvenlik Açığı Bonjour Servisinde

iCloud ve iTunes uygulamalarında yer alan açık, aslında doğrudan uygulamalardan kaynaklı bir açık değil. Söz konusu açık uygulamaları güncellemeler için kullanılan Bonjour isimli serviste karşımıza çıkıyor.

Bu serviste yer alan açık üzerinden kullanıcıların cihazına zararlı yazılımların yüklenmesi mümkün. Sadece zararlı yazılımların yüklenmesi de değil, bunun dışında uygulamanın fidye yazılımlarının sisteme bulaştırılmasına izin verildiği de açıklandı. Güvenlik araştırmacılarına göre söz konusu açığı kullanarak bilgisayarın sistemine girmek mümkün.

Güncellemelerin yüklenmesi için kullanılan Bonjour isimli serviste yer alan güvenlik açığının kullanılması, bir nevi hackerların cihaz üzerinde yönetici yetkisi almasına izin veriyor. Açığın kullanılarak sisteme erişim sağlandığı bilgisiyle beraber, yapılacak olan işlemler hakkında da bilgiler verildi.

iTunes ve iCloud

Güvenlik araştırmacılarına göre güncellemeleri yüklemek için kullanılan servisin silinmesi de sorunu çözmüyor. Bu servisi silseniz bile servis arka planda çalışmaya devam ediyor. Tamamen tüm programları silmek gerekiyor. Hatta bazı durumlara uygulamaları silmenin de yeterli olmadığı söyleniyor. Doğrudan Windows bilgisayarları etkileyen açık, uygulamaların silinmesi durumunda bile kullanılabiliyor.

Yapılması gereken işlem ise güncelleme işlemi olacak. En iyi çözümün uygulamayı ve güncelleme servislerini güncelleme olduğu açıklandı. 7 Ekim tarihinde yayınlandığı açıklanan yeni sürümler, söz konusu güvenlik sorununu ortadan kaldırıyor.

Kullanıcıların mutlaka son sürümlere güncelleme yapması gerekiyor. iTunes 12.10.1 sürümüyle ve iCloud 10.7 sürümüyle beraber sorunlar ortadan kalkmış oluyor. Fakat dediğimiz gibi uygulamaları kaldırmadan bu sürümlere güncelleme yapmak gerekiyor. Güncellemeden sonra açıkların tamamen kapatıldığı bilgisi var.

Önceki İçerikmacOS Catalina 10.15.1 Beta Sürümü Yayınlandı
Sonraki İçerikmacOS Catalina 10.15 Maillerin Kaybolması Sorunu
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?