Apple, iPhone 6 ve iPhone 6s Kullanıcılarına 60 Euro Geri Ödeme Yapabilir

0
11952

iPhone 6 ve iPhone 6s modelleri, Apple’ın en popüler akıllı telefonları arasında yer aldı ama yavaş yavaş tarihin tozlu raflarına doğru yol alıyor. Bir hayli eskiyen cihazların hala gündeme gelmesinin nedeni ise Apple’ın tarihi skandalı.

Takip eden herkes bilecektir Apple kasıtlı olarak bu cihazları yavaşlatmıştı. Defalarca davalara konu olan yavaşlatma skandalının etkisi bitmek bilmiyor. Planlı eskitme davası ise ABD genelinde açılan davalardan sonra firma şimdi de Avrupa’da aynı davalarla karşı karşıya geldi.

iPhone 6 ve iPhone 6s Kullanıcılarına 60 Euro Ödenmesi İsteniyor

Başta Belçika ve İspanya tarafından açılan ve 5 Avrupa merkezli tüketici örgütünün birleştiği davada, Apple’ın planlı eskitme nedeniyle kullanıcılara tazminat ödemesi isteniyor.

ABD genelinde açılan davalarda da aynı durum geçerli olmuştu. Burada açılan davalarda uzlaşmaya giden Apple, kullanıcılara 25 dolar gibi bir geri ödeme yapmıştı. Binlerce kişiye yapılan 25 dolarlık geri ödeme, markanın bir hayli zorlu bir süreç atlatmasına neden olmuştu.

Büyük oranda ödeme yapan markanın şimdi de Avrupa genelinde kullanıcılara 60 Euro gibi bir tazminat ödemesi isteniyor. 60 Euro gibi bir ödeme yapılması, Apple’ın çok ciddi bir ceza ile gündeme gelmesi demek oluyor.

iPhone 6 ve iPhone 6s

Yakın zamanda firma, suya karşı dayanıklılık konusunda yeterli korumayı sunmadığı konusunda bir ceza almıştı. Şimdi planlı yavaşlatma davasından bir kez daha ceza yenmesi, markanın hatırı sayılır paralar ödemesi anlamına geliyor.

Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6s modelleri için ABD’de olduğu gibi yine uzlaşmaya gideceği de düşünülebilir. Fakat açılan davalar ve yapılan başvurular için Apple henüz bir açıklama yapmış değil. Uzlaşma kararının düşünülüp düşünülmediğini de bu noktada bilemiyoruz.

Önceki İçerikiOS 14.3 Beta 3 ile Değişiklikler Var mı?
Sonraki İçerikApple Yeni Tanıtıma Hazırlanıyor – Hangi Ürünler Gelecek?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?