Apple, iPhone 12 Mini Nedeniyle Tazminat Ödeyebilir

0
1813

Tanıtımdan önce Apple yeni bir şey deneyecek diye çok umutlandığımız iPhone 12 Mini akıllı telefonları ne yazık ki isteneni tam olarak sunmadı. Akıllı telefonlardan beklenti çok yüksekti. Küçük bir seri olarak geleceği bu nedenle de ilgi çekeceği düşünülüyordu.

Öyleydi böyleydi derken telefonlar tutmadı. Söz konusu akıllı telefon modelleri için satışlar çok kötü gitti. Apple satışların neden kötü gittiği konusunda bir açıklama yapmadı ama bana soracak olursanız neden çok belli.

Bu modelin fiyatı ile temel iPhone 12 arasında çok bir fark yok. İnsanlar temel iPhone 12 akıllı telefonlarını tercih ediyor. Satışların düşük gitmesi ise Apple’ı bazı yaptırımlara zorladı. Firma telefonun üretimini neredeyse durdurdu. Fakat bu da yeni bir sorunun ortaya çıkmasına neden oldu.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Koruyucu Panelleri Sızdırıldı

iPhone 12 Mini Tedarikçilerine Ödeme Yapılması Gerekebilir

Apple’ın bazı tedarikçilerden ürün almayı durdurması başına bela oldu. Öyle ki yapılmış olan anlaşmalar var ve markanın verdiği sözler var. Başta Samsung ile bir sorun yaşanabileceği söyleniyor. İddialara göre Samsung üzerinden verilen ekran siparişleri, üretimin azalması nedeniyle durduruldu.

Apple’ın markadan alacağını söylediği ekranları almaması ise bir tazminat ödeyeceği anlamına geliyor. Daha önce bunun örneğini gördük. Apple belirttiği kadar ekran almadığı için tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Firma ciddi bir oranda tazminat vermek zorunda kalmıştı. Görünen durum bu yıl da aynı şeyin olacağını işaret ediyor. Yine Samsung’a bir tazminat ödenmesi söz konusu.

iPhone 12 Mini

Burada Samsung vurgusunu yapmamızın nedeni, en büyük paya sahip olması. Diğer tedarikçiler için de aynı şeyler geçerli olabilir ve markanın bu diğer tedarikçilere de ödemeler yapması zorunluluğu ortaya çıkabilir.

Ödenecek miktarın ne kadar olacağına ilişkin ise tahmin yapmak çok zor. Milyon dolarlardan söz ediliyor. Tabii ki kesin anlaşma şartları basın ile paylaşılmadığı için miktarlar konusunda değişikliklerin olması söz konusu olacaktır.

Tazminat açıklaması bir yana iPhone 12 Mini modelinin tamamen satıştan çekilip çekilmeme açıklamasını da bekliyoruz.

Önceki İçerikiPhone 13 Koruyucu Panelleri Sızdırıldı
Sonraki İçerikJon Prosser, Apple Tahminini Tutturamayınca Kaşlarını Kesti
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?