Apple, iPad ile Yine Lider Oldu

0

Apple, iPad için yenileme çalışmasını Pro modelleriyle başlamıştı. İlk olarak Pro modellerinin tasarımı değişmiş ve marka yeniden dizayn sürecine girmişti.

Geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan iPad Air 4.nesil ile de bu değişim devam etti. Tablet modellerinde yapılan değişiklikler, Apple’ın bundan sonraki süreçte pazardaki payını arttıracağını işaret ediyordu.

Zaten uzun süredir pazarın lideri olan marka, bu değişikliklerden sonra payını daha da arttırarak yeniden pazarda liderliğini konuşturdu.

Apple iPad Satışlarını Arttırdı

2020 yılı üçüncü çeyrek için açıklanan satış verileri, markanın payını arttırarak liderliği koruduğunu gösteriyor. Geçen sene aynı dönem ile başlamak gerekiyor. Geçen sene aynı dönemde Apple, 11.8 milyon adet tablet satışı gerçekleştirmişti.

11.8 milyon satış rakamına ulaşılması bile marka için çok iyi bir başarıydı. En yakın rakip olan Samsung sadece 5 milyon tablet satışı gerçekleştirmişti. 2020 yılı için paylaşılan veride ise marka 13.9 milyon satış rakamına ulaştı.

Ciddi bir yükseliş olarak gösterebileceğimiz bu rakamla beraber Apple yine lider olmuş oldu. Fakat bu kez pazar payında birazcık düşüş söz konusu. Markanın pazar payı %29.2 olarak açıklandı. 2019 yılının aynı döneminde pazar payı %31.1 olarak açıklanmıştı.

iPad

Peki satışlar yükselmesine rağmen neden pazar payında bir düşüş var? Bunun nedeni başka bir markanın etkisi. Samsung, tablet satışlarında Apple gibi payını arttırdı. Uygun fiyat politikası markanın satışlarını arttırmasını sağlamış. Geçen sene aynı dönemde 5 milyon satış elde eden markanın bu sene aynı dönemde 9.4 milyon satış elde ettiğini görüyoruz.

Aradaki bu fark ise markanın %19.8 pazar payına ulaşmasını sağlıyor. Geçen sene Samsung’un pazar payı %13 civarlarındaydı. Diğer markalarda mini düşüşler ve mini artışlar var ama Samsung ve Apple arasındaki bu yarış tablet dünyasına damga vurmuş gibi duruyor. iPad serisi ile hala lider olan Apple’ın satışlarını bu seviyede arttırmaya devam etmesi durumunda, Samsung’un çabaları geri planda kalacaktır.

Öyle ki bir sene değil yıllardır Apple lider. 4.çeyrek verilerinde iPad Air 4.nesil ve 8.nesil iPad modelleri de olacak. Yani satışlar çok daha artış gösterecek.

Önceki İçerikTim Cook Açıkladı – Yeni Ürünler Geliyor!
Sonraki İçerikiOS 14.2 GM Sürüm Yayınlandı – İşte Yenilikler
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?