Apple İle Xiaomi Davasının Kazananı Belli Oldu

0
81

Akıllı telefonlarını yenilemesiyle beraber bu yıl gündemi iPhone olan Apple’ın, en az iPhone kadar konuşulan bir başka noktası ise davaları oldu. Firmanın Qualcomm ile girdiği dava süreci ve sürekli tekrarlanan yeni davalar, Apple’ın bir hayli günden olmasını sağladı. Qualcomm ile girilen davaları ve yaşanan sonuçlarını biliyoruz ancak markanın tek uğraştığı davalar Qualcomm ile değil. Bunun yanında birde Apple İle Xiaomi arasında dava gündeme geldi. Fakat bu kez bir fark var. Kazanan Apple oldu.

Apple İle Xiaomi Tablet Davası Sonuçlandı

Öncelikle davanın geçmişine inelim. Xiaomi markası Avrupa pazarına açmak istediği bir tablet modelini duyurmuş ve tabletlere de Mi Pad adını vermişti. Mi Pad adı, Xiaomi için beklenen bir ad olmuştu. Fakat Apple bu isme karşı çıktı. Tabletim gibi bir ifadeyi çağrıştırarak iPad serisinin önüne geçeceği düşünülmüş olacak ki Apple’ın isme karşı çıktığını gördük. Apple İle Xiaomi arasındaki dava ise bu şekilde başladı. Apple söz konusu tabletlerin Avrupa onayı almasını istemedi. Uzun süredir devam eden davanın sonucunda ise kazanan, dediğimiz gibi Apple oldu.

Apple İle Xiaomi

AB konseyi tarafından alınan kararla beraber ismin Apple’ın ürününü çağrıştırdığı ve bu durumunda bir ihlale neden olduğu kararlaştırıldı. Apple’ın haklı bulunması da bir rekabetin önüne geçmiş oldu. Söz konusu Mi Pad serisinin AB markası olması engellenmiş oldu.

Uzun bir süreden sonra Apple’ın dava kazanmış olması bir yana uygun fiyatı tabletlerin iPad modellerine rakip olarak pazara giriş yapması da nispeten engellenmiş oldu. Yaşanan gelişmelerin Apple İle Xiaomi arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyeceği ise şimdilik merak konusu. İki firmada konu hakkında açıklama yapmış değil.

İlginizi Çekebilir: tvOS 11.2 Sonunda Yayınlandı! Değişiklikler Neler?

İLGİLİ HABER:  ZTE'nin Orta Segmentte Yeni Telefou: Axon 7 Mini

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?