Apple ile Qualcomm Anlaştı! iPhone Yasağı Kalktı

1
214

Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın ardı ardına kötü haberler aldığını gördük. Firma neredeyse 2 yıldır süren patent davalarında olumsuz sonuçlar almaya başlamıştı. Apple’ın bu konuda en büyük sıkıntıyı yaşadığı firma ise Qualcomm olmuştu. Firmanın yeni akıllı telefonlar için yaptığı dava başvurularının sonuçlarında Apple haksız bulunmuş ve ardı ardına akıllı telefonlar için yasaklama haberleri gelmeye başlamıştı. Dava sonuçlarına göre Apple’ın telefonlarının bazı ülkelerde yasaklandığı da açıklandı. Bu ülkelerden birisi de Almanya olmuştu. Ülke genelinde iPhone 7 ve iPhone 8 satışları yasaklanmıştı. Benzeri kararlar diğer ülkeler için de gelecek derken iki firmanın anlaştığı açıklandı.

iPhone 7 ve iPhone 8 Satışları Yeniden Başladı

Yasaklara karşı telefonların satışının engellenmesini istemeyen Apple, konuya ilişkin Qualcomm firmasıyla masaya oturdu. İki firma arasında Almanya’da satılan akıllı telefon modelleri için anlaşmaya varıldı.

Patent ihlallerine neden olacak olan durumdan kurtulmak isteyen Apple, iPhone 7 ve iPhone 8 akıllı telefonlarında Intel modemlerini kullanmayacağını, bunun yerine yeniden iPhone 7 ve iPhone 8 modellerinde Qualcomm modemlerine yer verileceğini açıkladı.

iPhone 7 ve iPhone 8

Modemlerde yapılan bu değişiklikle beraber patent ihlalleri de ortadan kalkmış oldu. Söz konusu akıllı telefonların satışı için yapılan düzenlemenin sadece Almanya için geçerli olduğunu da ekleyelim. Almanya’da söz konusu akıllı telefonların modemlerinde yapılan değişiklik internet hızları konusunda değişikliklerin yaşanmasına neden olacak gibi duruyor.

Fakat bir kez daha hatırlatalım ki bu anlaşma sadece Almanya için geçerli. Ülkemizdeki akıllı telefon modelleri için de Çin genelinde satışı durdurulan akıllı telefonlar için de herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak. Bu konuda bir düzenleme ya da anlaşmanın yapılıp yapılmayacağı konusunda da bir ipucu yok.

İLGİLİ HABER:  Mac ve iOS Varsayılan İnternet Tarayıcıları Değişti

1 YORUM

  1. Merhaba Ogulcan bey, abd den yanimda kendi iphone imi getirdigimde ve tr de yeni bir sim alip icine koymaya kalktigimda bu passporta isleme, vergi verme gibi islemler yapmam zorunda miyim? Bes ay kadar kalicam Turkiyede. Pasaporta isleme olayi yeni sim alirken mi yapiliyor? Cevaplarsaniz sevirim tesekkurler.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?