Apple ile MediaTek Anlaştı

0
75

İşlemci üreticileri arasında, özellikle mobil alanda pek fazla firma olmadığını görüyoruz. Her ne kadar son dönemde yeni yeni firmalar bu alana giriş yapmaya çalışıyor olsa da şu an için mobil işlemci üretimi alanında çok fazla seçenek yok. Mobil işlemci dünyasında adı gelen firmalardan biri olan MediaTek, benzeri şekilde yeni adımlar atarak pastadaki payını arttırmayı amaçlıyor.

Markanın bunun yaptığı son girişim ise Apple ile oldu. Bugün yapılan açıklama sonrasında MediaTek ile Apple’ın yeni bir iş anlaşması imzaladıkları belirtildi. Anlaşmanın ise yeni HomePod modeli için yapıldığı açıklandı. Bu nesil için değil ancak yeni HomePod modellerinde MediaTek imzasını göreceğiz.

MediaTek Yeni Teknolojisini Sunacak

Yapılan anlaşma sonrasında firmanın Apple’a WİFİ ASIC işlemcilerini sunacağı belirtiliyor. HomePod içerisinde yer alacak olan yeni işlemciler, 7 nm üretim sürecinde üretildiği için yeni bir teknoloji olarak değerlendirilmesinin yanında, HomePod’un çok daha verimli hale getirilmesi sağlanacak.

MediaTek Apple

Daha önce Google Asistan ve Amazon Echo cihazlarında MediaTek imzasını görmekteyiz. Bu nedenle firmanın sadece üretimini arttırması da yeterli olacak. Apple’ın bunun için ödeyeceği ücretin ne kadar olacağı konusunda da bir açıklama yapılmış değil. Fakat aslında işin ikinci bir perdesi daha var. Bu anlaşmanın sonuçlarının olumlu olması durumunda, bir sonraki iPhone nesli için modemler doğrudan MediaTek firmasından alınabilir.

Daha önce Apple bu konuda bazı ipuçları vermiş ve Qualcomm karşısında yeni arayışlar içerisine girdiğini göstermişti. HomePod için yapılan bu çalışmanın iki firma içinde olumlu olarak sonuçlanması ise Apple’ın bu arayışını MediaTek ile sonuçlandırmasına neden olabilir. İkinci adayın ise modemlerin hızı konusunda sıkıntılar yaşayan Intel olduğunu da hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir: iPhone X Satışları Samsung’u Nasıl Etkiledi?

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 - iPhone 8 Plus - iPhone X karşılaştırması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?