Apple İle MediaTek Anlaşmasında Son Durum

0
83

Qualcomm, akıllı telefon dünyasının en büyük bileşen üreticilerinden biri olarak biliniyor. İşlemcileri, grafik yongaları, modemleri ve daha birçok bileşenle beraber Qualcomm’un bu alanda zirve noktaya ulaştığı bir gerçek. Yeni işlemci serilerinde de başarısını devam ettiren bileşen devinin, bu yıl gündeme gelmesinin nedeni ise Apple oldu. Apple ile aralarında patent davaları devam eden ve sürekli yeni bir dava ile gündeme gelen Qualcomm ile yaşanan dava süreci, Apple için bambaşka kararlara da neden olacak gibi duruyor. Yeni bilgilere göre marka, Qualcomm ile anlaşmalarını tamamen bitirecek. Yeni aday ise MediaTek!

MediaTek İle Anlaşma Geliyor

Bir başka mobil bileşen üreticisi olarak görülen MediaTek ile anlaşma aşamasında olan Apple, modem ve antenler için marka ile anlaşma üzerinde. MediaTek ile anlaşmanın nasıl yapılacağı konusunda ise bilgiler henüz paylaşılmadı.

MediaTek ile Apple

En son geçtiğimiz yıl iPhone modellerinde Qualcomm harici modemler kullanan serilerin yavaşladığını biliyoruz. MediaTek ile yapılacak anlaşmanın detaylarının paylaşılması bu nedenle oldukça önemli. Eğer şirket yeni üretilecek bir modem ya da antenler üzerine anlaşma yapmaz mevcut teknolojileri kullanırsa, yeni iPhone modellerinde performans düşüşü yaşanacaktır.

Intel Mi? MediaTek Mi?

Bu noktada kafaları karıştıran bir nokta daha var. Şu an için Apple Intel ile çalışıyor. Qualcomm yerine de MediaTek ile anlaşılırsa, Intel-MediaTek ikilisini görmüş olacağız. Fakat her iki firmada Qualcomm modelleri kadar başarılı değerlere ulaşamıyor. MediaTek iki firmanın da arkasında kalıyor.

MediaTek ile Apple

Bu nedenle Apple’ın ilk tercihi Intel ile anlaşma şartlarını genişletmek ve daha fazla üretim için anlaşmak olabilir. Bu derece rekabetin olduğu bir sektörde, markanın yanlış bir adım atması 2018 iPhone modellerinin satışlarında sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Karar hakkında detaylar gelmeye başladıkça bunları daha net öğrenmek mümkün olacak.

İLGİLİ HABER:  iPad Pro Özellikleri (Güncellendi)

Bakınız: iPhone X için İndirim Yolda!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?