Apple iCloud’a Yedekleme Nasıl Yapılır ?

3
3515

iPhone ilk çalıştığı zaman, iTunes üzerinden Mac veya PC işletim sistemlerindene kullanıcıların bilgileri transfer ediliyordu. Gelişen teknolojiyle birlikte “bulut veri depolama” adıyla sanal depolama sistemleri günümüzde çok popüler. Apple da iCloud ile birlikte bulut teknolojisine adım atmıştı. iCloud ile birlikte çok basit bir şekilde iPhone, iPad veya iPod’unuzun yedeğini sadece şarja takarak ve Wifi açık konuma getirildiğinde yedekleme işlemi başlayacaktır. Ücretsiz olarak Apple’ın tüm kullanıcılara tahsis ettiği gigabayt miktarı 5 gigabayttır. Fakat, yeterli görmeyip daha fazla GB istediğinizde aylık 2 TL karşılığında 20 GB kullanım alanı da elde edebilirsiniz.

iCloud Yedekleme Nasıl Aktif Edilir ?

Öncelikle iPhone’nunuzdan Ayarlar kısmına girip iCloud sekmesini tıkladığınızda uzun bir liste ile karşılacaksınız. Liste içerisinde Yedekleme bölümü işimize yarayacak kısım. Yedeklemenin içinde iCloud Yedekleme olarak bir ayar mevcut.

iCloud Yedeklemeyi aktif ettiğinizde sürecin nasıl gittiğine dair bilgilendirileceksiniz. iCloud yedeklemesi içerisinde; ” Mesajlar (iMessage, SMS ve MMS), zil sesleri, bütün uygulamalarınızın verileri, lokasyon ayarlarınız, ana ekran diziliminize kadar ince detayları yedekleme imkanınız olacaktır.

Ayrıca tüm aplikasyon verileriniz otomatik şekilde iCloud’a yedeklenecektir. Kullanıcı bilgileriniz ve şifrelerinizde otomatik şekilde kayıt edilecektir. Cihazlarınızın Yedeklemelerini görmek için; Ayarlar > iCloud >  Alanı yönet > Yedekleme kısmından görebilirsiniz.

iCloud Yedeklemenin çalışma prensibi çok basit. iPhone’unuzu şarja takmalısınız ve Wifi açık olmalı. Sadece iki basamak ile tüm verileriniz otomatik olarak yedeklenecektir. Eğer manuel şekilde yedekleme yapmak isterseniz  Ayarlar > iCloud > Şimdi Yedekle seçeneğine tıklayarak yedekleme sürecini kendinizde başlatabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. iCloud yedekleme seçeneğim kapalı, aktif etmek istediğim zaman ”iPhone’unuz artık iTunes ile eşzamanlandığında otomatik olarak bilgisayarınıza yedeklenmeyecektir.” Uyarısı çıkıyor bu ne demek ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?