Apple Haritalarda iPhone pusulası nasıl kullanılır?

0
1099

iPhone’ların içinde magnetometre sensör var. Yani yerin manyetik alanını ölçen bir sensör. Bu sensör ile iPhone size bulunduğunuz yönün ne olduğunu söyleyebilir. Yani buna pusula diyebiliriz. Bu fonksiyon, GPS ve IOS’un konum servisleri ile birlikte kullanıldığında çok kullanışlı olabiliyor. Eğer, Apple haritalarda pusula özelliğini kullanmayı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz.

iPhone’umda pusula özelliği var mı?

iPhone 3GS’den itibaren tüm iPhone’larda dahili magnetometre sensörü var. Pusula etrafınızdaki manyetik veya çevresel faktörlerden etkilenebiliyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken; Manyetik bozma etkisine neden olan ortamdan biraz uzaklaşmak ve pusulanın kendini kalibre etmesine yani ayarlamasına izin vermek.

 

Apple Haritalar’da harita üzerinde gezinirken pusula otomatik olarak görünüyor. Ama araç kullanırken yön bilgileri alırken pusula gizleniyor. Araç kullanırken de pusulanın görünmesi için birkaç işlem yapmanız lazım.

Navigasyon sırasında pusula nasıl gösterilir?

 1. Ayarlar menüsünü açın.

2. Harita sekmesine tıklayın.

3. Sürüş ve Navigasyon sekmesine tıklayın.

4. Pusula yazan kısmı aktif yapın.

 

Apple Haritalarda Pusula Nasıl Kullanılır?

Apple Haritalarda pusula kullanımının şu faydaları var:

 • Belirli bir yöne doğru yönünüzü çevirebilirsiniz. Örneğin, kuzeye doğru
 • Konumunuzu pusula modunda kilitleyebilirsiniz.
 • Navigasyon sırasında yönünüze göz atabilirsiniz.

 

Şimdi bunların nasıl kullanıldığına bakalım.

Haritada yönünüzü kuzeye doğru ayarlamak

Haritayı iki parmağınızla döndürdükten sonra, yönünüzü şaşırabilirsiniz. Yönünüzüher zaman kuzeye doğru ayarlamak için pusula sensörü kullanılabilir. Kuzeye dönmek için, Sağ üstte bulunan pusula simgesine bir kez dokunun. Harita ne zaman kuzeyi göstermezse, pusula simgesine dokunmak görüşünüzü tekrar kuzeye ayarlamayı sağlar.

 

Pusula modunda konumunuzu kilitleyebilirsiniz.

Apple Haritalarda pusula modunu kilitli hale getirebilirsiniz. Pusula kilit modunda, uygulama otomatik olarak yönünüze göre yeniden ayarlanır. Bu moda girmek için, Sağ üst köşedeki Ok simgesine 2 kez tıklayın. Ok işaretinin içi mavi renkle dolacak. Bu işaret pusula kilit moduna girdiğinizi gösteriyor.

Pusula kilit modunda, yönünüze göre harita otomatik olarak kendini ayarlıyor.  Bu mod, oryantiring gibi sporları sevenler için oldukça kullanışlı.

 

Pusula kilit modundan çıkmak için Ok simgesine dokunmanız yeterli.

Pusulayı navigasyon sırasında da kullanmak

Pusula sensörünü araç sürerken de navigasyon sırasında kullanabilirsiniz.

Yazımızın başında da anlattığımız gibi, Pusula özelliğini Ayarlardan aktif  ettikten sonra, Harita uygulamasında sağ üstte pusulayı görebiliyorsunuz. iPhone’da pusula özelliğini navigasyon sırasında kullanıp kullanmamak arasındaki farkı aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

 

 

 

Yukarıdaki resimde solda bulunan ekran pusulasız harita görünümüne ait. Sağda bulunan ekran ise pusula aktif edilmişken ki harita görünümüne ait. Aralarındaki fark kolayca görülebileceği gibi, sağ üstte bulunan yön uyarısı. O an yönünüzün ne tarafa olduğunu bu şekilde görebiliyorsunuz.

Apple Haritalarda pusula yön uyarıları Türkçe’de aşağıdaki gibi;

 • K—Kuzey
 • G—Güney
 • D—Doğu
 • B—Batı
 • KD—Kuzey Doğu
 • KB—Kuzey Batı
 • GD—Güney Doğu
 • GB—Güney Batı

Gerçek kuzey mi yoksa manyetik kuzey mi?

iPhone pusulası ile gerçek kuzey ile manyetik kuzey arasında seçim yapmak mümkün. Peki ikisinin arasında ne fark var?

 • Gerçek Kuzey–  Coğrafi Kuzey olarak da adlandırılır. Dünyanın kuzey kutbunu gösterir. Jeodezik gerçek kuzey, astronomik gerçek kuzeyden biraz farklıdır. Aradaki farkın kaynağı ise Dünyanın eksen eğikliği nedeniyle yerel yerçekimi kuvvetinin farklı olmasıdır.
 • Manyetik Kuzey— Pusula ibresinin işaret ettiği manyetik kuzey kutbunun istikametidir. zamana bağlı olarak konumu değişkenlik gösterir. manyetik kuzey (genel olarak manyetik kutuplar da diyebiliriz) (Kaynak: Wikipedia)

Tüm bunlar size karışık geldiyse boşverin.

Bilmeniz gereken şey, iPhone’un pusulasının Dünyanın manyetik alanına göre konum aldığı ve her zaman Gerçek Kuzeyi gösterdiğidir. Bu yüzden iyi bir sonuç almak için iPhone pusulanızı da Gerçek Kuzeye ayarlamalısınız.

 

 

Bu işlemi yapmak için, Ayarlar > Pusula sekmesine tıklayın ve Coğrafi kuzeyi kullan seçeneğini aktif yapın.

Eğer Apple Haritalarda pusulanın gösterdiği yön konusunda sorun yaşarsanız, bu eylemi tekrar eski haline getirin.

Bu yazımızda iPhone’larda Apple Haritalar uygulamasında pusula özelliğini anlatmaya çalıştık.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?