Apple Hakkında Bilinmeyen 12 İlginç Gerçek

0
2214

Apple, tam 39 yıldır gerçekleştirdiği atılımlarla birlikte teknolojiye yön veriyor ve bugün, her zamankinden daha başarılı. Evet dünyanın en değerli markası. Bugün sizlerle Apple hakkında pek bilinmeyen 10 ilginç gerçeği paylaşmak istiyoruz.

1) Apple’ın 3 Ortak Kurucusu Vardı

Pek çok kişi Apple’ın Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından ortaklaşa kurulduğunu zannediyor. Aslında Apple’ın 3 ortak kurucusu var. Pek bilinmeyen bu üçüncü kurucu ortağın ismi Ron Wayne. Wayne’nin başlangıçta %10 hissesi vardı ve iki hafta gibi komik bir süre sonrasında hissesini satarak ortaklıktan ayrıldı.

2) Apple iPhone’dan önce iPad Üzerinde Çalışıyordu

Kaynaklar Apple’ın iPhone’dan önce iPad üzerinde çalışmalar yaptığını gösterdiler ve başta bu inandırıcı bulunmasa da Steve Jobs 2010 yılında yaptığı bir görüşmede bunu doğruladı. Steve, Apple’ın iPhone’dan önce iPad üzerine büyük vizyonları olduğunu açıkladı.

3) Apple 1 İlginç Bir Fiyatla, 666,66 $’a Satıldı

Apple’ın 1976 yılında satmaya başladığı ilk kişisel bilgisayarı Apple 1 666,66 $ gibi ilginç bir fiyatla satışa sunuldu ve sadece 200 adet üretildi.

apple-1

4) İlk Trackpadli ve Yerleşik Ethernetli Dizüstü Bilgisayar

powerbook-540c

Bugün tüm dizüstü bilgisayarlar tracpad ve yerleşik ethernete sahip. 90’lı yılların başına gittiğinizde bunun böyle olmadığını görebilirsiniz. 90’lı yılların başında dizüstü bilgisayarlarda tracpad yerine iki santim çıkıntıya sahip trackballsların olduğunu görürsünüz. Apple 1994 yılında PowerBook 500 serisini açıkladığı zaman her şey değişti. PowerBook 500 serisi trackpade ve yerleşik ethernete sahip ilk dizüstü bilgisayar oldu.

5) Apple bilgisayarlarının yanında sigara içilmesi yasaktı

İlginç ama gerçek. İlk Apple bilgisayarlarının yanında sigara içilmesini yasaklayan uyarılar vardı. Hatta bilgisayarın yanında sigara içmek garantiyi bozma sebebiydi.

6) Apple Amerikan Hazinesinden daha zengin.

Daily Telgraph haberine göre Apple’ın varlıkları Amerika Hazinesini 2’ye katlıyor. İngiltere’nin hazinesini de 3’e katlıyor.

7) Apple 1983 yılında Lisa adını verdiği bilgisayarı yalnızca 2700 adet satabildi.

8) Apple’ın harcamalarını karşılayabilmek için kurucu ortak Steve Wozniak hesap makinesini satmak zorunda kalmıştı.

9) İlk dijital renkli kamerayı Apple yapmıştı.

10) Apple iPod ismini 2001: A Space Odyssey filminden esinlenmişti.

11) Apple elindeki nakit 155 milyar dolarla Amerika’daki herkese 490 dolar dağıtabiliyor.

12) Apple bir ülke olsaydı dünyanın 27. büyük devleti olacaktı.

Önceki İçerikApple Watch 3 ile Apple Watch 5 Arasında Nasıl Farklar Var?
Sonraki İçerikYoutube hakkında az bilinen gerçekler
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?