Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Veriyor – Peki, Kimlere?

0
111

Teknoloji sektöründeki her firma için güvenlik çok önemli. Eskisi gibi değil. Artık bu alanda hizmet veriyorsanız, kullanıcıların bilgilerini ve verilerini en iyi şekilde korumanız gerekiyor. Sunduğunuz yazılımda açık bulunursa ve bu açıktan kullanıcı verileri sızdırılırsa, firma olarak sorumlu oluyorsunuz.

Teknoloji devleri böyle bir konuda sürekli önlemlerini arttırmaya başladı. Apple, kendi önlemlerini aldığı gibi, geliştiricilerden de destek alıyor. Bunun için birçok kez güvenlik yarışması başlatıldı.

Apple’ın yazılımlarında açık bulan kullanıcılar ödüllendiriliyor ve bu şekilde Apple açıklarını daha iyi kapatıyor. Sistemi destekleyecek olan yeni bir proje daha var. iOS 14 betası ile beraber duyurulan bu yeni proje, Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı olarak açıklandı.

Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı Nedir?

Yeni program, tamamen güvenlik açıklarının kapatılmasına odaklanılan bir program. Geliştiriciler Apple cihazlarını testlere alarak, güvenlik açıklarını tespit etmeye çalışıyor ama Apple yazılımlarında tam yetkileri olmadığı için tam anlamıyla sistem taramaları gerçekleştirilemiyor.

Bu kopukluğu ortadan kaldıracak olan Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı ile güvenlik araştırmacılarına özel cihazlar verilecek. SRD yanı kabuk erişimin sunulduğu bu cihazlar ile güvenlik araştırmacılarının ekstra yetkiler kazanması sağlanacak ve böylece daha detaylı araştırma yapılabilecek.

Yani yetki sınırları kalkmış olacak. Fakat tabii ki böyle bir programa her Apple kullanıcısının kayıt olması, bırakın onu her geliştiricinin bile kayıt olması mümkün değil. Bu sefer cihazların verileceği kişileri seçen Apple olacak ve çok dikkatli seçim yapılacak.

Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı

Öncesinde Apple’da güvenlik açıkları bulan ve Apple’a bu açıkları bildirerek teşekkür listesine giriş yapan kullanıcılara cihazlar verilecek. Bu kullanıcıların önce yeni cihazları alması için Apple’a başvuru yapması lazım.

Apple başvuruyu kabul ederse, güvenlik araştırmacısıyla bir anlaşma yapılacak. Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı kapsamında hazırlanan cihazların hakkı ve mülkiyeti yine Apple üzerinde kalacak ve kullanıcıya cihaz kiralanacak. 12 ay boyunca yapılan kiralamada, güvenlik araştırmacıları her türlü testi yapabilecek.

Bu çalışma ile Apple’ın bünyesine dahil olan resmi güvenlik elemanlarının aldığı cihazlar, belirlenen kullanıcılara da verilmiş olacak. Apple Güvenlik Araştırma Cihazı Programı için oluşturulan sayfaya buradan erişebilirsiniz.

Önceki İçerikiOS 13.5.1 İmzaları Kapandı – Eski Sürüme Veda
Sonraki İçerikiPhone 12 Lightning Kablosu Sızdırıldı – Yeni Görsel
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?