Apple Geliştiricilere Rekor Ödeme Yaptı

0
55

Akıllı telefonların dev isimlerinden biri olan Apple’ın bu günlere gelmesinde en büyük katkısı olan işletim sistemlerinden biri iOS olarak biliniyor. Markanın iPhone ve iPad tabletlerinde kullanılan mobil işletim sistemi olarak sunulan işletim sistemi, markanın en çok kullanılan yazılımlarından da biri olarak biliniyor.

Söz konusu iOS olunca dikkat çeken bir diğer nokta ise tabi ki App Store uygulama mağazası. iOS işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan App Store, iPhone ve iPad serisinde de kullanılan tüm uygulamaların indirildiği servis olarak biliniyor. Apple için bu kadar önemli bir yeri bulunan App Store uygulama mağazasında yer alan uygulama sayısı ise her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. Öyle ki Apple’ın da App Store’a verdiği önem geliştiricilere ödediği ücretlerle de bir kez daha kanıtlanmış oldu.

App Store Yeni Bir Rekor Kırdı

Apple’ın akıllı telefon ve tabletlerinde kullanılan resmi uygulama mağazası olan App Store için Apple’ın geliştiricilere tam olarak 70 milyar dolar ödeme yaptığı da ortaya çıktı. Doğrudan Apple tarafından paylaşılan yeni verilerle beraber Apple’ın bu alanda yeni bir rekor kırdığı da ortaya çıktı.

app store

Şimdiye kadar ödenen en ciddi ödemelerden biri olarak gösterilen App Store geliştirici ücretleri ise Apple’ın uygulamalarından elde ettiği geliri göstermiyor. Buna ek olarak uygulama gelirlerinde Apple’ın payı da oldukça fazla.

Toplamda 100 Milyar Dolar Gelir

70 milyar dolar gibi bir ücretin geliştiricilere ödenmesinin yanı sıra Apple’ın sadece uygulama kesintilerinden elde ettiği ücretlerinin de 30 milyar dolar olduğu da açıklanmış durumda. Toplamda 100 milyar dolar gibi bir gelir elde edilirken bunun dışında genel uygulama indirmeleri konusunda ise bir açıklama yapılmadı. Geliştiriciler için yarın itibariyle düzenlenecek olan WWDC 2017 etkinliğinde özel bazı programların ve uygulamaların sunulacağı da belirtiliyor. Yeni WWDC 2017 etkinliğinde Apple’ın nasıl yenilikler sunacağı da merakla bekleniyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?