iPhone, iPad vb… Apple Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

1
5938

iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV veya Mac’iniz için Apple (iPhone) Garanti Sorgulama işlemini nasıl yapılır?

Her iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac, imalat hatalarına ve donanım arızalarına karşı bir yıllık garanti ile gelir. İsterseniz, AppleCare ile bu garantiyi ek olarak yıllarca uzatabilirsiniz. İster standart, ister AppleCare garantisi olsun, herhangi bir Apple ürününün şu anda garanti kapsamında olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Nasıl mı yapacaksınız? Öncelikle Apple cihazınızın seri numarasını öğrenmeli, daha sonra Apple’ın Garanti Durumu web sitesini ziyaret etmelisiniz.

iPhone ve iPad cihaz seri numarası öğrenme

Cihaz seri numarasını doğrudan iPhone veya iPad’inizden öğrenebilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel sekmesine dokunun.
 3. Hakkında‘ya dokunun.
 4. Sayfayı aşağı kaydırdığınızda cihaz seri numarası görünecektir.

Cihazının seri numarasını öğrendiğinize göre, aşağıdaki adımları uygulayarak Apple Garanti Sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Apple Garanti Sorgulama

iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV veya Mac’inizin garanti durumunu, cihazınızın seri numarasını kullanarak Apple’ın bu işleme özel web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

 1. Apple’ın Garanti Durumu sayfasına gidin.
 2. Metin alanına cihazınızın seri numarasını girin. (Cihazınızın seri numarasını nasıl öğreneceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.)
 3. İnsan olduğunuzu onaylamak için CAPTCHA kodunu (güvenlik kodu) girin.
 4. Devam et’i tıklayın.

Apple Garanti Sorgulama Web Sitesi

Kontrol ettiğiniz cihazın özet sayfasına yönlendirileceksiniz.

Apple Garanti Kontrol Etme

Apple Garanti Sorgulama Sonuç Sayfasının Açıklaması

 • Valid Purchase Date : Söz konusu ürünün gerçekten satın alındığını teyit eder.
 • Telephone Technical Support (Active veya Expired) : “Active” ibaresi yer alıyorsa, telefon teknik desteğiniz devam ediyordur ve bu desteğin tahmini olarak ne zaman sona ereceği belirtilir. “Expired” ibaresi yer alıyorsa cihazın telefonla teknik destek süresi sona ermiştir ve cihazın AppleCare ek garantisi için uygun olup olmadığı ve eğer uygunsa ek garanti satın almak için bir link belirtilir.
 • Repairs and Service Coverage (Active veya Expired : “Active” ibaresi yer alıyorsa, onarım ve servis kapsamınız devam ediyordur ve ne zaman sona ereceği belirtilir. “Expired” ibaresi yer alıyorsa, cihazın onarım ve servis garantisi dolmuş demektir ve cihazın AppleCare ek garantisi için uygun olup olmadığı ve eğer uygunsa ek garanti satın almak için bir link belirtilir.
 • Covered by the AppleCare Protection Plan : Cihazın genişletilmiş AppleCare garantisi altında olup olmadığı burada belirtilir.

iPhone’u servise götürmeden önce ne yapmalısınız?

iPhone, iPad ve iPod cihazınızı Apple yetkili servisine teslim etmeden önce yapmanız gereken bazı işlemler var. (Cihazınız açılmıyorsa bunların içinde yapabildiklerinizi yapın.) Bu işlemler şunlar:

 1. Cihazınızı mutlaka yedekleyin. Servisler cihaz içindeki bilgilerin kaybolmasının sorumluluğu almazlar. Anakart değişimlerinde, cihaz değişimlerinde bilgleriniz zaten silineceği gibi, normal işlemlerde de cihazınız sıfırlanarak size teslim edilir.

Bakınız:

2. Apple kimliğinizi ve parolanızı bilmeniz gerekiyor. Cihazı teslim etmeden önce, iPhone’umu Bul uygulamasını kapatmalı ve Apple hesabınızdan çıkış yapmış olmanız gerekmekte.

3. Apple sunucularında sizin isminiz vardır. (İlk sahibi iseniz) Ama yine de fatura vb.. satın alma belgesi gerekebilir. Bu yüzden elinizde varsa faturanızı da servise giderken yanınıza alınız.

4. Sorununuz aksesuarlarla da dolaylı olarak bağlantılı olabilir. Örneğin, sesle ilgili bir sorun varsa kulaklığı da yanınızda götürmeniz yararlı olabilir.

5. Kimlik belgenizi (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb..) yanınızda bulundurun.

6. Servisten randevu almanız gerekebilir. Özellikle İstanbul’da bulunan Genius Barlar ; (Akasya ve Zorlu AVM Apple Genius Bar) için mutlaka önceden randevu almalısınız. Bunun haricinde servislerde yoğunluk olmaması durumunda randevusuz da servise cihazınızı götürebilirsiniz.

Ek kaynaklar:

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?