Apple, Eski iPhone ve iPad Kullanıcılarını Uyardı

0
438

Apple şu an için yeni akıllı telefon modellerine odaklanmış durumda. Markanın bir yandan yeni akıllı telefon modellerini geliştirmeye devam ettiğini bir yandan ise bu modellerde kullanılacak olan yazılımları için çalıştığını biliyoruz. iOS 13 işletim sisteminin sorunlarını da düşünecek olursak, teknoloji devi için gündem biraz yoğun.

Sürekli yeni ürünlerden ve yazılımlardan söz ediyor olsak da Apple’ın eski cihazlarını da unutmadığını ekleyelim. Tüm bu süreç içerisinde kısa bir süre önce eski cihaz kullanıcıları için açıklamalar yapıldı. Güncellemesi kesilen eski cihazlar için yapılan açıklama, önemli bir uyarı niteliğinde.

Cihazlarınızı Güncelleyin Uyarısı

Yapılan açıklama iPhone 5 ve iPad 4 serisi kullanıcılarını ilgilendiriyor. Daha önce sitemizde de yer verdiğimiz gibi Apple, güncelleme desteği kesilen iOS 10 ve iOS 9 sürümleri için güncellemeler yayınlamıştı. Beklenmedik bir şekilde iOS 10.3.4 sürümü ve iOS 9.3.6 sürümü yayınlanmıştı.

Bunun nedeni eski serilerde yer alan GPS sorunuydu. GPS sorununu tespit eden Apple, eski serilerini güncelleyerek, kullanıcıların GPS hatası almasının önüne geçmiş oldu. Fakat henüz tüm kullanıcıların güncellemeleri yapmadığı ortaya çıktı.

iOS 10.3.4

Bu noktada Apple tarafından yeni bir uyarı yayınlandı. Firma yaptığı uyarıda; iPhone 5, iPad 4, iPad 2, iPad 3, iPhone 4s, 1.nesil iPad Mini modellerinin 3 Kasım tarihine kadar güncellenmesi gerektiğini açıkladı. Cihazlarını güncellemeyenlerin 3 Kasım 2019 tarihinden sonra GPS sorunu yaşayabilecekleri açıklandı.

Üstelik bu tarihten sonra güncelleme yapmış olsanız bile yine GPS sorunu yaşayabilirsiniz. Haliyle marka konuya ilişkin yeni bir uyarı yapmış oldu. Aynı uyarıda daha eski cihazlar ve yeni cihazlarda herhangi bir sorun olmadığı da açıklandı. iOS 10 serisinin son güncellemesini alan ve başka bir güncelleme görmeyen kullanıcılar için de herhangi bir durum söz konusu değil.

Eski sürümler için benzeri güncelleme adımlarını beklemediğimizi de ekleyelim. Eğer herhangi bir hata oluşmaz ya da yeni bir güvenlik açığı tespit edilmezse, eski sürümlerin güncellemeleri son buldu. İstisna olarak yayınlanan bir güncellemeden söz ediyoruz.

Önceki İçerikEn İyi iOS 13 İpuçları ve Püf Noktaları
Sonraki İçerikiPhone 11 Hızlı Video Çekimi Nasıl Yapılır?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?