Apple, Epic Games Konusunda Kesin Kararı Açıkladı

0
248

Epic Games mi hata yaptı yoksa Apple mı hata yaptı tartışılır ama iki firma şu sıralar sürtüşme aşamasında. Olayı daha önce paylaştığımız için uzun uzadıya anlatmayacağız ama kısa bir bilgi verelim. Epic Games iOS ve Android için yayında olan Fortnite oyununa yeni bir güncelleme verdi ve güncelleme sonrasında oyun içi para almak için doğrudan Epic Games sistemi kullanılabilir hale geldi.

Ama bu durumda Apple’ın komisyonu buhar oldu. ABD devi bunu kabul etmedi ve Fortnite uygulama mağazasından kaldırıldı. Apple’ın ardından Google uygulama mağazasından da aynı karar geldi. Çünkü aynı durumdan Google’da etkilendi.

Apple: Epic Games’in Hala Şansı Var

Yaşanan olaylardan sonra oyun iOS’a veda etti. Epic Games buna karşılık bir dava açtı ve Apple ile Google’ı şikayet etti. Gerilim devam ederken herkes iOS için Fortnite döneminin bittiğini düşündü. Biz de öyle düşündük ve hala öyle düşünüyoruz.

Buna rağmen The Verge ile bir röportaj yapan Apple yetkilileri, Epic Games için her şeyin bitmediğini ortaya çıkarmış oldu. Apple bir geliştirici olarak firmayı kaybetmek istemiyor. Böyle büyük bir oyunu da kaybetmek istemiyor.

Ama kural kuraldır ve Apple kimse için kurallarını bozmak istemiyor. Firmanın açıklamasında Epic Games’in hala bir şansı olduğu söyleniyor. Tek şans firmanın kendi ödeme sisteminden vazgeçmesi ve tekrar Apple’ın komisyon rakamlarını kabul ederek eski düzey devam etmesi.

Eski düzene geri dönülmediği sürece Apple herhangi bir geri adım atmayacak. Yani ya şartlar kabul edilecek ve komisyon verilecek ya da şartlar kabul edilecek ve komisyon verilecek. 🙂 Başka bir çözüm yok. Tabii ki bir yandan da dava sürecini takip etmek lazım. Belki de Epic Games açtığı davadan olumlu geri dönüş alacak ve zorla App Store uygulama mağazasına geri dönecek.

Önceki İçerikApple Music Radyo Dönemi Resmen Başladı
Sonraki İçerikApple Durmuyor Piyasa Değeri 2 Trilyon Dolar Oldu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?