Apple En Büyük Uygulama Gelirini Çin’den Elde Etti

0
62

Geçtiğimiz günlerde Apple ve Google tarafından geliştirilen iki mobil işletim sistemi iOS ve Android işletim sistemlerinin uygulama analizleri açıklanmıştı. App Store ve Google Play Store uygulama mağazalarının analizlerine göre ise her iki uygulama mağazasının da uygulama gelirlerini geçen yıla oranla epey bir artış göstermişti. Her iki uygulama mağazası içinde uygulama gelirlerinin %50’nin üzerinde artış gösterdiğinin açıklanmasının ardından App Store uygulama mağazası için uygulama gelirlerine ilişkin detaylarda açıklandı.

Apple Genel Olarak Uygulama Gelirlerinde Rekor Kırdı

Öncelikle daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz rekor gelir oranının 5.4 milyar dolar olduğunu bir kez daha belirtelim. Uygulama gelirleri konusunda bu şekilde bir rekora imza atmış olan Apple’ın 5.4 milyar App Store gelirinde ise başta Çin’in etkisi olduğu ortaya çıktı.

App Store

Analiz şirketleri tarafından yapılan açıklamalara göre Apple’ın App Store uygulama mağazasında en çok satış Çin’de gerçekleştirildi. App Store’dan en çok uygulama indiren ülke olarak Çin’in olması aslında pek de sürpriz değil.

Zaten hem Çin hem de Hindistan’ın nüfusları sebebiyle akıllı telefonlar için en büyük pazarlardan biri olduğu biliniyor. Birçok akıllı telefon markasının da bu nedenle daha çok Hindistan ve Çin pazarında yeni yatırımlar yapma çabasından olduğunu biliyoruz. Böyle bakıldığında Apple için pek de sürpriz bir sonuç yok.

Apple Yeni Yatırımlar Yapar Mı?

Açıklanan analiz sonuçları sonrasında bir nevi Apple’ın Çin yatırımlarının da bekleneni verdiği görülüyor. Yaptığı yarımlarla Çin genelinde iPhone satışlarını arttırmayı başaran böylelikle uygulama gelirlerini de artıran Apple’ın bundan sonrada AR-GE üzerinde çalışmalar yapacağı biliniyor. Tüm bu çalışmalarla beraber Çin akıllı telefon pazarındaki ayını arttıracağı da düşünülen Apple’ın genel gelirlerine bu durum ne kadar etki eder merak konusu.

İLGİLİ HABER:  Apple Birçok Uygulamayı Sildi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?