Apple CarPlay için Yandex Haritalar Desteği Geldi

1
2019

Otomobillerde kullanılan Apple CarPlay sistemi, araç sahiplerine önemli avantajlar sağlıyor. Araç sahipleri telefonlarında yer alan uygulamalar ile aracın multimedya sistemini eşleştiriyor ve aracın multimedya sisteminden, telefondaki uygulamaları yönetebiliyorsunuz.

Sistemin kötü yanı değil ama eksik bir yanı var. O da şu ki her uygulama için destek söz konusu değil. Genelde en çok kullanılan ve önemli görülen uygulamalar destekleniyor. Ama bunların içerisinde bile eksikler vardı. Mesela Yandex Haritalar. Genelde Google Haritalar ya da Apple’ın haritaları kullanılıyor olsa da Yandex’in de bu konuda bir kitlesi var.

Bu alanda Yandex Haritaları kullananlar için ise güzel bir haber geldi. Yandex ile Apple’ın yeni bir anlaşma yaptığı açıklandı.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Serisi için Teknik Özellikler Sızdırıldı

Apple CarPlay Artık Yandex Haritalar Desteğini de Sunacak

Bundan sonraki dönemde destekli olan cihazlarda Yandex Haritaları da kullanmak mümkün hale geldi. Artık haritalar için yeni bir seçenek gelmiş oldu.

Zaten geçtiğimiz ay bu konuda bir çalışma yapıldığını biliyoruz. Ama görünen o ki artık Yandex Haritalar da tamamen kullanılabilir olmuş durumda.

Apple CarPlay

Burada hangi haritanın seçileceği ise tabii ki kullanıcılara kalıyor. Google desteği, Apple’ın kendi haritaları derken farklı seçenekler var. Tabii ki özellikle ülkemizde Yandex Haritalar yoğun bir şekilde kullanılıyor ama Google ile yarış halinde olduğunu da unutmamak lazım.

Her durumda Apple CarPlay sisteminin zenginleşmeye devam ediyor olması da güzel bir gelişme. Bundan sonraki aşamada hangi anlaşmalar gelir ve yeni hangi uygulamaları görürüz bilemiyoruz.

Önceki İçerikiPhone 13 Serisi için Teknik Özellikler Sızdırıldı
Sonraki İçerikiPhone 13 Pro Max Silikon Kılıfları Gözüktü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?