Apple Car Gerçek mi? Ne Zaman Gelecek?

0
233

Apple Car, bizim için yeni bir proje değil. Sitemizi takip ediyorsanız bilecekseniz ki yaklaşık 2 senedir gündemde olan bir projeden söz ediyoruz. Bu proje ilk ortaya çıktığı zaman, markanın kendi otomobilini üretmeye hazırlandığı söylenmişti. Reuters

Hemen sonrasında ise bunun bir otomobil projesi değil de bunun bir akıllı araç sistemi projesi olacağı iddia edildi. Söylentilere göre Apple otonom araçlar için özel bir kit geliştiriyordu ve elektrikli araçlara olacak bu kiti entegre edecekti. Fakat zaman içerisinde durum değişti.

Tam bu proje unutuluyor mu derken, Reuters haberi sonrasında yeniden Apple’ın otomobili fikri gündeme geldi. Peki, marka gerçekten bir araba mı geliştiriyor? Son bilgiler neler?

Apple Car Geliyor Olabilir mi?

Bu kez basına yansıyan iddialar bir otonom sürüş sistemi değil. Bu kez Reuters kaynaklı bilgilere göre Apple kendi arabasını gerçekleştiriyor.

Tüm teknolojileri kendi geliştirmiş olduğu teknolojilerden kullanacağı söylenen markanın, yeni araçlarında yazılım geliştirmelerini de kendisinin yapacağı söyleniyor. Belki de CarOS işletim sistemi gelecek. 🙂 Bir başka iddia ise TSMC’den bu yönde bazı çiplerin istendiği.

Apple Car

Şimdi tüm bu iddiaları bir araya getirdiğimiz ve yeni bilgileri değerlendirdiğimiz zaman, Apple’ın gerçekten kendi arabasını sunacağı gözüküyor. Fakat resmi bir kayıt var mı derseniz yine resmi bir kayıt yok. Bu iddiaları basına sızdıran kaynaklara göre araçlar 2024 yılında hazır ama hala resmi bir kayıt ortaya çıkmış değil. Bunun için biraz daha bekleyeceğiz.

Bizim asıl meselemiz için bu iddia gerçek olabilir mi? Yani altı sağlam mı? Apple’ın böyle bir imkanı var mı? Tüm soruların cevabı evet. Apple çok yüksek bütçeye sahip olan geniş kapsamlı bir firma.

Evet böyle bir proje isterse yapabilir. Ama asıl mesele yapar mı? Tesla gibi bir rakip var. Google gibi bir rakip var. Samsung ve Intel gibi otomobil yazılımları üzerine çalışacaklarını söyleyen rakipler var. Tüm bunlara karşı Apple tek başına yeni bir araba markası oluşturmak istemeyebilir.

Apple Car

Belki de marka başka bir otomobil devini satın alıp, böyle bir çalışmanın içerisine girebilir. Veya bu konuda bir iş ortaklığı da kurulabilir. Atıyorum Apple gider A marka firma ile anlaşır ve teknolojisi tamamen kendisine ait olan bir araç üretilmesini ister. Bu da ihtimaller arasında.

Şu an konu hakkında çok soru var. Bu soruların cevaplanması ise Apple’ın elinde. Yeni araç için verilen tarih 2024. Bu tarihe kadar her şey detaylanacaktır. Bakalım marka iddia edildiği gibi bir araç sunacak mı?

Önceki İçerikApple Mac Satışlarında Rekor Artış Yaşandı
Sonraki İçerikApple TV 2021 Oyun Tarafı ile Dikkat Çekecek
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?