Apple Bir Çalışanına Dava Açtığını Duyurdu

0
436

Apple’ın çalışanlarına verdiği önemi teknoloji dünyası yakından biliyor. Sadece Apple Park inşaatı sırasında çalışanlar için özel olarak yapılan bölümler düşünüldüğü zaman bile, markanın bu konuda ne kadar hassas olduğu ortaya çıkıyor.

Fakat Apple’ın başka hassas olduğu konular da var ve çalışanların en son yapacağı şey, bu hassas konularda markanın politikalarını çiğnemek. Çalışanlara ne kadar önem verilirse verilsin, söz konusu şirket politikaları olunca akan sular duruyor.

Benzeri bir durum yaşandı ve Apple şu an için eski konumuna düşen bir çalışanına doğrudan dava açtı. Amerika Kaliforniya’da açılan davanın nedeni ise çok net. Firma bu konuda da bir açıklama yapmış durumda.

İlginizi Çekebilir: 2022 Mac Pro İşlemcisi için Önemli İddialar Geldi 

Apple’dan Bilgileri Sızdıran Eski Çalışana Dava

Adının Simon Lancaster olduğu öğrenilen ve Apple’ın tasarım departmanın da görev aldığı belirtilen eski çalışan, Apple’ın gizli bilgileriniz sızdırmakla suçlanıyor. Yaklaşık olarak 11 yıl Apple’da görev yapan ismin, firmaya giriş amacının bile bu olduğu iddia ediliyor. Düşünsenize 11 yıl gibi çok uzun bir süre çalışan bir ismin asıl amacı içerden bilgi sızdırmak.

Yine dava sonuçlanmadığı için iddialara göre diyeceğim ama iddialara göre Apple’ın bazı ürünleri için tasarım detayları gazetelere sızdırıldı. Eski çalışan tarafından gazetelerle ortaklaşa bir şekilde yapıldığı söylenen casusluğun neticesinde önemli bilgilerin ürünlerin hazırlık aşamasında sızdırıldığı söylenmekte.

Apple dava

Apple’ın ürün geliştirme ve pazarlama aşamasında bilgi sızdırılmasına karşı da çok sert olduğunu biliyoruz. Hal böyle olunca firmanın yasal yollara başvurmuş olması sürpriz değil. Davanın nasıl sonuçlanacağı tabii ki bilinmiyor ama Apple’ın sızdırılan belgelerin firmaya ne kadar zarar getirdiğini hesaplamaya başladığı söyleniyor.

Bu durumda da firma ortaya çıkan zararın eski çalışan tarafından karşılanmasını isteyecek. Burada önemli olan zararın boyutları gibi gözüküyor. Şu an bu konuda tahminler bile olmadığını görüyoruz. Ancak dava sonucunda ya da dava sırasında sunulan belgelerde durumu görmek mümkün olacak.

Önceki İçerikiPhone 13 Sonrasında Pil Kapasitesi Değişiyor
Sonraki İçerikAirPods 3 için Çıkış Tarihi Tahminleri Değişti
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?