Apple, Avrupa Birliği Davetini Kabul Etmedi

0
141

Apple ile bazı ülkeler arasında ciddi bir savaş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Markanın yeni seri akıllı telefonlarında yaptığı yavaşlatma nedeniyle karşı karşıya kaldığı davalar bir yana, Apple’ın akıllı telefon politikaları ve vergi durumları nedeniyle de birçok ülkede ile ters düştüğünü görmüştük. Markanın bazı ülkelerle bu nedenle dava süreçlerine kadar geldiğini de biliyoruz. İşte bu ülkelerden bir tanesi de İrlanda olmuştu.

Apple’ın İrlanda ülkesinde vergi kaçırdığı konusunda iddiaların ortaya çıkması ve bunun üzerinde dava açılmasıyla beraber alevlenen çekişme, davayı Apple’ın kaybetmesiyle beraber gündem olmuştu. Dava sonucunda 15 milyar dolar gibi bir cezaya çaptırılan markanın geçtiğimiz ay ise bu cezayı ödemeye başladığı haberlerini vermiştik. Şimdi ise benzeri bir durumun Avrupa Birliği ile Apple arasında yaşandığının haberleri verildi.

Avrupa Birliği ile Apple Arasında Yaşanan Sorun Ne?

İddialara göre bu kez yaşanan olayların nedeni Apple’ın Avrupa Birliği davetini kabul etmemesi. Avrupa Parlementosu’nun Almanya Temsilcisi tarafından paylaşılan bir sosyal medya mesajıyla ortaya çıkan konuya göre Apple tanıklık için çağrıldığı Avrupa Parlementosu’nun davetini kabul etmedi.

Apple, Avrupa Birliği

Apple’ın bunun için bir mektup gönderdiği belirtiliyor ama gelen davetin reddedilmesi epey bir tepkiye yol açmış gibi gözüküyor. Konu hakkında paylaşılan tweet ise şöyle;

“Bu bir rezalet! Apple, Avrupa Parlementosu’na tanıklık etmek için çağırıldı ve daveti reddetti. Hiçbir şirket, demokrasiden üstün değildir. Bu yüzden Apple’ın Avrupa Parlementosu’na üyeliğini kesinlikle iptal etmeliyiz.”

Bu kararın Apple’a karşı yeni yaptırımların gelmesine neden olabileceğinden de söz ediliyor. Özellikle İrlanda’ya ödenecek olan ceza için yeni yaptırımların gelmesi söz konusu olabilir. Henüz bu konuda Apple tarafından bir açıklama gelmiş değil. Firmanın tüm bu yaşananlardan sonra nasıl adımlar atılacağını zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir: Apple Store iPhone garanti ve cihaz değişimi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?