Apple App Store için Hayati Kararlar Almaya Başladı

0
69

Facebook veri skandalı olayı, teknoloji dünyasında gündem oldu. Daha önce görülmemiş boyutta büyük bir veri ihlalinin yaşanması ve kullanıcı verilerinin çalınmasının ardından sosyal medya devinin sistemsel olarak birçok değişiklik yaptığını gördük. Fakat bu düzenlemeler sadece Facebook uygulaması için geçerli olmadı. Facebook’un hisselerinde yaşanan düşüş ve sosyal medya devinin karşı karşıya kaldığı davalar diğer firmalara da adeta ders oldu. Bu konuda özel çalışmalar yapan markalardan birisi de Apple oldu. Teknoloji devi kullanıcı verilerinin gizliliği için çok önemli adımlar atacağını zaten duyurmuştu. Şimdi ise App Store uygulamaları için beklenen kararların alınmaya başladığı ortaya çıktı.

App Store Uygulamaları Engelleniyor

Apple’ın veri gizliliği konusuna daha fazla önem verdiği ve artık uygulama geliştiricileri bu konuda uyardığı belirtiliyor. Kullanıcıların verilerinin izlenmesinin önüne geçmek için geliştiricileri bu konuda düzenlemeler yapmaları için uyaran markanın, yeni bir düzenleme yaptığını da belirtelim. Bu düzenleme sonrasında üçüncü taraf konum paylaşma özelliğini kullanan uygulamaları App Store üzerinden kaldırıldığı belirtiliyor. Konum paylaşımının Apple’ın kurallarını ihlal ettiği ve bu nedenle uygulamaların kaldırıldığını da ekleyelim.

App Store

Zaten Apple’ın geliştirici sözleşmeleri içerisinde tüm bu maddeleri bulmak mümkün. Markanın geliştirici formları içerisinde yer verdiği maddeler; “Uygulama, kullanıcı konum verilerini, kullanıcıdan açıkça onay almadan ve onaylanmayan amaçlar olmadan üçüncü taraflara iletemez.” İfadelerini içeriyor. Bu maddelerle beraber geliştiricilerin belirtilen şartları karşılamaması durumunda uygulamalar tazminatsız olarak mağazadan kaldırılıyor.

Uyarılara Devam

Bunlarla beraber Apple’ın uyarılarının da devam ettiğini belirtelim. iOS 11.4 güncellemesinin yeni beta sürümünden sonra bu konuda kullanıcılar da geliştiriciler de uyarıldı. Apple’ın bundan sonraki süreçte de gizlilik ve kullanıcı verileri konusunda yeni adımlar atmasını bekliyoruz. Markanın bu konuda açıklamaları zaten oldukça iddialı açıklamalardı.

İLGİLİ HABER:  Apple'dan Yeni Twitter Hesabı : App Store Games

Önceki Haber: Apple Watch Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?