Apple AirPods Pro Alacaklara Kötü Haber

0
817

Büyük değişimlerle beklediğimiz AirPods Pro modelinin tanıtımı gerçekleştirildi. Yeni kulaklık modelinin tanıtılmasının hemen ardından satışa sunulduğunu gördük. Tasarım değişikliği, belli başlı teknik özellikler kısmında değişiklikler derken, kulaklık için ilk testler de yayınlanmaya başladı. Son olarak AirPods Pro kulaklıklarının parçalanma testlerinin yapıldığını gördük.

iFixit ekibi tarafından yeni kulaklık modellerinin parçalandığı açıklandı. Tıpkı iPhone modellerinde olduğu gibi kulaklıkların iç yapısını çözmek adına, modeli parçalayan ekip beklenmedik bir sonuçla karşı karşıya kaldı. Öyle ki AirPods Pro tek kullanımlık bir cihaz olacak.

AirPods Pro Pilleri Değişmiyor

Kulaklıkları parçalayan ekip, kulaklığın içerisinde yer almış olan pillerin lehimlendiğini açıkladı. Pillerin lehimlenmiş olması, pil ömrünü tamamladığı zaman yeniden değiştirilemeyeceği anlamına geliyor. Bu de kulaklıkların sürekli bir kullanım sunmayacağını göstermekte.

iFixit ekibine göre bu durum kulaklığı tek kullanımlık hale getiriyor. Açıkçası bu fiyata alınacak kulaklık modelinin, çok daha uzun ömürlü olmasını bekleyebilirsiniz. Fakat pil kısmında bir sıkıntı yaşarsanız ya da pilin kullanım ömrü tamamlanırsa ve garantiniz de bitmişse, yeniden kulaklık almanız gerekebilir.

AirPods Pro

Bunun dışında AirPods Pro modelinin açıldığı zaman yeniden kapanması mümkün olmayan bir model olduğu da açıklamalar da yer aldı. Yine bu da Apple’ın tamir edilebilir bir seri sunmadığını gösteriyor. Tek kullanımlık olan kulaklık modellerinin bu durumu için Apple tarafından da bir değiştirme programı başlatılmış durumda. AirPods Pro modeli için yapılan açıklamaya göre değiştirme programı kullanımda olacak.

Yani isteyen kullanıcılar AirPods Pro modellerinde değişime gidebilecek. Kulaklıkların yenileriyle değiştirilmesi durumunda %49’luk bir geri ödeme yapılacak. En azından Apple’ın değişim kampanyasının olması bu seriyi tercih edecek kullanıcılar için güzel bir alternatif oluşturuyor.

Fakat yine de %49’luk ödeme ile yeni kulaklıkların verilmesi yeterli mi tartışılır. Tamir edilebilirliği olmayan bir kablosuz kulaklığın ne kadar tercih edileceği de yine merak konusu. İleride yaşanabilecek sorunlar için şimdiden eksik bir nokta olarak tamir edilebilirlik öne çıkıyor.

Önceki İçerikiOS 13.2.1 Güncellemesi Sınırlı Olarak Sunuldu
Sonraki İçerikiOS 13.2 Performans Sorunları ile Gündemde
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?