Apple A14 Bionic Nasıl Bir İşlemci? Ne Kadar Güçlü?

0
401

Dünyanın ilk 5 nm işlemcisi olan A14 Bionic işlemci, ilk defa iPad Air 4 modelinde kullanılan işlemci, iPhone 12’ye güç veren telefonun kalbi gibi bir konumda olacak. iPad Air ile ilk tanıtımı yapılan Apple A14 Bionic işlemcisinin özelliklerinin neler olacağını da görmüş olduk. iPhone 12 tanıtımı sonrasında bu işlemci daha da detaylandırılacaktır ama ilk açıklanan özelliklere göre yeni işlemcinin bir değerlendirmesini yapalım.

Apple A14 Bionic İşlemci Özellikleri

Snapdragon 875 serisinin rakibi olacak olan yeni işlemci, başta söylediğimiz gibi 5 nm üretim sürecinin ürünlerinden bir tanesi. 2021 yılına damgasını vuracak olan 5 nm üretim teknolojisinin ilk ürünü işlemci, yeni üretim teknolojisini de temsil ediyor.

Yeni üretim teknolojisinin artısını yakaladığımız ilk kısım da artık transistör sayısı. A13 işlemcisinde kullanılan transistör sayısı 8.5 milyar olarak açıklanmıştı. A14 işlemcisinde yer alan transistör sayısı ise 11.8 milyar olarak açıklandı.

Apple A14 Bionic

7nm üretim teknolojisine göre arada çok ciddi bir fark var. Bu fark performans konusunda ciddi bir değişim gösteriyor. Tanıtımda ise şaşırtıcı bir şekilde A13 değil de A12 işlemcileri ile karşılaştırma yapıldı.

Böyle bakıldığı zaman A12 işlemcilerine göre yeni nesil işlemci;

  • Performans kısmında %40 daha başarılı
  • Grafik kısmında %30 daha başarılı.

Apple A14 Bionic

Oranlar üzerinden A13 ile karşılaştırma yapıldığı zaman, yeni nesil işlemci;

  • Performans kısmında %17 daha başarılı.
  • Grafik kısmında ise %8 oranında daha başarılı.

Apple A14 Bionic

İşlemcinin çekirdek sayısına bakıldığı zaman ise çok bir değişiklik yok. A14 Bionic içerisinde de 2 yüksek performans çekirdeği ve 4 tasarruf çekirdeği olmak üzere toplamda 6 çekirdek sunuluyor.

Buna ek olarak bir de 16 çekirdekli yeni bir sinir motoru kullanılmış durumda. Yeni sinir motorunun gücü 11 TOPs olarak açıklanmış. Bu güç değerini daha iyi anlamanız açısından A12 ve A13 işlemci modelleriyle karşılaştırma yapmak gerekiyor.

Apple A14 Bionic

A12 serisi işlemcilerde 5 TOPs değeri vardı ve A13 işlemcilerde ise 6 TOPs değeri vardı. Böyle bakıldığı zaman aradaki fark iki katına kadar. Yani görüntü sinyali işleme konusunda ya da yapay zeka işlemleri konusunda Apple A14 Bionic serisi çok çok daha başarılı.

Somut performans farkı konusunda ciddi anlamda bir fark oluşturacağını gördüğümüz Apple A14 Bionic, iPad Air 4 ile gerçek anlamda iyi bir performans gösteriyor. iPhone 12 akıllı telefonlarında durum değişir mi bunu tanıtımda göreceğiz ama bir telefonda Apple A14 Bionic gibi bir işlemcinin olması, yüksek performansın sesleri demek.

Snapdragon 875 ile girilen yarışta nasıl sonuçlar alınacağı ise merak edilen diğer kısım ki bunu da yakın zamanda göreceğiz.

Önceki İçerik8.nesil iPad mi? 7.nesil iPad mi? Hangisini Almalıyım?
Sonraki İçerikiOS 14.2 Beta 2 Tüm Yenilikler ve Yeni Emojiler
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?