Apple A10X İşlemcileri, A9X Serisine Göre Ne Kadar Başarılı?

0
160

Apple, WWDC 2017 etkinliğinde yeni teknolojilerine geçiş yaptı. Markanın yeni teknolojileri sadece yazılım ya da sadece yeni ürün bazında olmadı. Bunu yanında teknik konularda da büyük bir değişim gördük. Öyle ki marka yeni seri işlemci modellerine geçiş yaptı. 10.5 inç iPad Pro modelleri içerisinde yer alan yeni A10X Fusion işlemcileriyle beraber Apple, yeni bir dönemi de başlatmış oldu. Hızı dışında çok fazla detayı konusunda konuşulmayan A10X işlemcilerinin şimdi ise tüm detayları da ortaya çıktı. Yeni seri işlemcilerin özelliklerinin detaylanmasıyla beraber işlemcilerin teknolojileri konusunda da bilgiler elde edildi. Peki A10X nasıl bir işlemci? Bir önceki A9X serisine göre nasıl farkları var? Bakalım.

A10X için Tüm Detaylar

TSMC tarafından A10X yonga seti için 10 nm üretim süreci kullanıldığını belirterek başlayalım. A9X işlemcilerinin üretiminde kullanılan 16 nm üretim sürecine kıyasla bu konuda oldukça olumlu adımlar atıldığını söylemek mümkün. Bu sayede eski modele göre %34 oranında daha küçük bir işlemci sınıfı oluşturulmuş durumda.

A10X

Haliyle artık Apple’ın daha ince ürün tasarımları kullanmasının önü açılmış oldu. Yeni üretim teknolojisi aynı zamanda hız artışı ve güç tasarrufunu da sağlıyor.  CPU kısmında da bir değişim durumu söz konusu. Yeni işlemci modeli A10X serisinde 3xFusion CPU kullanılırken, eski işlemci modelinde ise 2X Twister CPU serisini görüyorduk. Bu durumda da en az %20 performans artışı sağlandığı da belirtiliyor.

A10X

RAM Desteği Değişmedi

A10X modeli hız konusunda 2.36 GHz değerlerine çıkabiliyor. A9X modelinde ise bu hız değerlerinin 2.26 GHz değerlerine ulaştığını görüyorduk. Genel olarak çok daha başarılı bir işlemci modeli ve yeni üretim teknolojisi sunuluyor olsa da RAM desteği kısmında bir değişim durumu söz konusu değil. Her iki işlemci modeli de 4 GB LPDDR4 bellek miktarına kadar desteklemekte.

 

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Kutusunda Görüüntülendi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?