App Store Uygulamaları için Yeni Yasak

0
150

Apple, uygulama mağazası konusunda Google’a göre daha düzenli bir servis sunmasıyla ünlenmiş durumda. Aslında daha düzenli ifadesini daha güvenli olarak değiştirmek mümkün. Öyle ki App Store üzerinde yayınlanan uygulamalar çok daha katı kontrollerden geçiyor ve iOS işletim sisteminin kapalı yapısı nedeniyle bu uygulamalar düzenli olarak Apple’ın politikalarına karşı inceleniyor.

Markanın ardı ardına aldığı App Store kararları da bu sistemin bir kanıtı. Daha önce sanal para birimi uygulamalarını yasaklamasıyla bu konuda gündeme gelen Apple, şimdi ise kumar uygulamalarını App Store uygulama mağazasından tamamen yasakladı.

App Store Kumar Uygulamalarını Yasakladı

Apple, hem kullanıcıların güvenliği için hem de son dönemde artış gösteren yasa dışı uygulamaların önüne geçebilmek için yeni bir uygulama inceleme politikası belirledi. Firma tarafından yapılan yeni düzenlemede, tüm kumar uygulamalarının ve oyunlarının App Store üzerinden yasaklanacağı açıklandı. Kullanıcıların güvenliğini arttırmak ve yasa dışı içerikleri engellemek adına çok güzel bir adım olarak gösterebileceğimiz adımla beraber birçok kumar uygulaması ve oyunu da şu an için App Store uygulama servisinden kaldırılmaya başlandı.

App Store

Uygulama geliştiricilerine de bu yönde bilgiler gönderdiği belirtilen Apple’ın, uygulamaları tamamen kaldıracağı düşünülüyor. Bu yönde uygulamaların ve Apple politikalarını ihlal eden uygulamaların kaldırılma sürecinin ise 1-2 ayı bulabileceği konusunda bilgiler var. Yeni güncellemelerle beraber uygulamalar politikalarında da değişiklikler yapan Apple’ın bu yeni düzenle beraber App Store üzerinden daha birçok uygulamayı kaldırmasını bekliyoruz.

Bundan sonraki aşamada da bu türden uygulamaların onay almasının mümkün olmayacağı belirtiliyor. Bu alanda sadece resmi izinli uygulamalara izin verileceğini belirten Apple’ın daha öncede benzeri kararlara adım attığını gördük. Her ne kadar bazı geliştiriciler karara tepki göstermiş olsa da Apple’ın bu kararı genel olarak beğeni aldı dememiz yanlış olmayacaktır. Özellikle kullanıcıları kumara özendiren uygulamaların kaldırılması, oldukça olumlu etki edecektir.

İlginizi Çekebilir: iOS 12 Portre Modunun Güncellenmesini Sağlayacak

Önceki İçerikiOS 12 Portre Modunun Güncellenmesini Sağlayacak
Sonraki İçerikApple Face ID Teknolojisini Tüm Cihazlarına Ekleyebilir
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?