App Store Elektronik Sigara Uygulamalarına Son Verdi

0
83

App Store üzerinden yayınlanan uygulamalar, Apple’ın belirlediği kurallara göre denetlenip o şekilde yayınlanıyor. Bu kurallar ise sabit kurallar değil. Değişen durumlara ve ülkeler tarafından alına kararlara göre, kurallarda farklı düzenlemeler yapılabiliyor. Bu durumun son örneği geçtiğimiz günlerde yaşandı. App Store üzerinden 181 uygulamanın kaldırıldığı açıklandı. Tamamı elektronik sigara uygulamaları olan uygulamaların kaldırılmasının geçerli bir nedeni de var. Dilerseniz detaylardan söz edelim.

Elektronik Sigara Uygulamaları Artık Olmayacak

Alınan kararla beraber elektronik sigara uygulamalarına son verilmiş oldu. Bunun nedeni sağlık örgütleri tarafından yapılan açıklamalar ve son araştırma sonuçlar. Buna göre elektronik sigaranın da insanlara zarar verdiği belirtiliyor. Hatta birçok ülke bu konuda gençleri korumak adına yasak kararlarını açıklamıştı.

Elektronik sigara satışlarının birçok ülkede yasaklanmasının ardından e-ticaret üzerinden satış yapan bazı adreslerin de kapatılmasına karar verilmişti. Mesela Çin, e-ticaret üzerinden elektronik sigara satışının tamamen yasaklanması kararı almıştı.

App Store Elektronik Sigara

Apple’da bu kararların ardından duyarsız kalamadı. App Store’un gençlerin güvenle gezebileceği bir platform olmasını istediklerini açıklayan marka yetkilileri, haliyle 181 uygulamayı kaldırma kararı aldı. Bunun yanında uygulama değerlendirme kuralları içerisine de elektronik sigara uygulamaları için bir madde eklendi.

Yeni kural nedeniyle artık bu tip uygulama App Store onayı alamayacak. Haliyle bundan sonraki süreçte App Store üzerinde yeni bir elektronik sigara uygulaması yayınlanamayacak. Kullanıcıların mevcut olan uygulamaları varsa bunları kullanmaya devam edeceklerini de belirtelim. Fakat diyelim ki yüklü uygulamayı sildiniz, bu durumda aynı uygulamayı da yeniden yükleyemeyeceksiniz.

Alınan karar sonrasında Apple’ın eleştiri aldığını söylemek yanlış olur. Büyük bir kesin bu kararı doğru buluyor olacak ki gelen yorumlar bu yönde. Tabii ki tepki gösterenler de yok değil. Fakat Apple’ın bu yönde düzenlemelerinin devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni kararlardan toplamda kaç uygulamanın etkileneceği ise şu an için net değil.

Önceki İçerik16 inç Macbook Pro için Kötü Haber
Sonraki İçerikiOS için Cortana Dönemi Son Buldu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?