Android’den Esinlenilen Tüm iOS 14 Özellikleri

0
307

Geldi gelecek, çıktı çıkacak derken iOS 14 ile tanıştık. Apple WWDC 2020’de birçok özelliği açıkladı ama asıl yenilikleri görmemizi sağlayan betanın yayınlanması oldu. Hala yeni özellikler tespit edilmeye devam ediyor ve biz de sizle bu özellikleri paylaşıyoruz ama bu özelliklere eleştiri getiren de bir kesim var.

Eleştirinin ana nedeni bazı iOS 14 özelliklerinin Android’den alınmış olması. Biz de bir çalışma yaptık ve Android’den alınan iOS 14 özelliklerini derledik. Bakalım Apple hangi Android özelliklerinden esinlenmiş?

Android’den Alınan iOS 14 Özellikleri

Seçtiğimiz özellikler, daha önce Android evreninde bulunan ve Apple’ın getirmek için geç kaldığı özellikler.

Uygulama Kitaplığı (App Library)

Uygulamaların klasörlenmesi, yeni bir fikir değil. Bu özelliği sadece Android kullanmadı. Windows Phone işletim sisteminde bile uygulamaların klasörlenerek, telefonun ana ekranındaki kalabalığın ortadan kaldırılması düşünülmüştü.

iPhone Uygulama Kitapligi

Apple da sonunda uygulama kitaplıklarını kullanmaya başladı. Artık uygulamalar otomatik olarak klasörlenecek ve ana ekrandaki o uygulama kalabalığından kurtulabileceğiz. Bu özelliği Android işletim sisteminde uygulama çekmecesi olarak biliyoruz. Huawei, Xiaomi gibi markalar bu tip bir özelliğe sahipti.

Bakın: iPhone’da Uygulama Kitaplığı (App Library) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Resim içinde Resim Özelliği

Resim içinde resim özelliği, kullanıcılar ana ekranlarına döndüklerinde ya da başka bir uygulama açıklarında, izledikleri videonun ya da görüntülü görüşme penceresinin ekranda çalışmaya devam etmesini sağlıyor.

Aslında bakarsanız bu özellik çok uzun yıllardır kullanılıyor. Resim içinde resim ile tanışmamız Android 8 işletim sistemine dayanıyor. 2017 yılında yayınlanan Android 8 özelliğinin iOS’a bu kadar geç gelmesi şaşırtıcı.

Bakın: iPhone Resim içinde Resim (PIP) Özelliği Nasıl Kullanılır?

Arkaya Dokun (Back Tap) Özelliği

iOS 14 ile gelen bir diğer özellik arkaya dokun özelliği oldu. Arkaya dokun özelliği sayesinde, iPhone telefonlarda arkadaki Apple logosuna dokunarak bazı komutları yerine getirebiliyorsunuz. Telefonun arkasına dokunarak ekran görüntüsü alabiliyor, bildirim alanını açabiliyor, kontrol merkezine direkt erişim sağlayabiliyorsunuz.

iOS 14 ile iPhone Arkaya Dokun

Bu özellik çok fazla marka tarafından kullanılmadığı için pek bilinmiyor. Ama aslında daha önce gündeme gelmiş olan bir özellik. Google Pixel akıllı telefonlarında, bazı Xiaomi modellerinde arkaya dokun özelliği gündeme gelmişti.

Bakın: iOS 14 ile iPhone Arka Kapağına Eklenen Harika Özellik

Çeviri Uygulaması

Sanal asistan destekli çeviri uygulaması iOS 14 ile Apple evrenine girdi. 11 farklı dilde çeviri yapabilen uygulama, hem sesli hem de metin üzerinden çeviri gerçekleştirebiliyor.

iOS 14 ceviri uygulamasi

Yatay ya da dikey konumda kullanılabilen uygulama, Android işletim sisteminde çok uzun bir süredir kullanılan bir özellik. Google çeviriyi bilmeyen yoktur. Android akıllı telefonlarda da aktif olarak kullanıldığını biliyoruz.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Sonrası QuickType Klavye İçin Tüm Değişiklikler

Bakın: iOS 14 ile Gelen Çeviri Uygulamasının Özellikleri

Maps Uygulamasında Bisikletli Yol Tarifi

Apple Maps için yapılan güncelleme, uygulamaya bisikletli yol tarifi özelliğini getirmişti. Sınırlı bölgede kullanılan özellikle beraber bisiklet gezintilerinde navigasyonu kullanabiliyorsunuz.

Daha önce Androd işletim sistemi kullanmayanlar bu özelliği yeni bir artı olarak görebilir. Fakat aslında öyle değil. Bisikletli yol tarifi 10 yıldır Google tarafından kullanılıyor. Yeni bir şey değil.

Varsayılan Tarayıcı ve Mail Uygulamalarını Değiştirme

iOS işletim sisteminde varsayılan uygulamalar, Apple’ın kendi uygulamaları. Özellikle Mail ve internet tarayıcısında Apple’ın uygulamalarının dışında başka bir uygulamayı varsayılan olarak ayarlayamıyordunuz. Varsayılan tarayıcınız Safari, mail uygulamanız ise Apple Mail olarak kullanılıyordu.

Safari

iOS 14 sonrasında bu değişti. Artık tarayıcı ve mail uygulamalarında istediğiniz başka bir uygulamayı varsayılan yapabileceksiniz. Mesela Safari tarayıcı değil de Google tarayıcıyı varsayılan internet tarayıcınız yapabilirsiniz.

Bu her uygulama için geçerli değil. Apple işleri tamamen 3.parti uygulamalara bırakmak istemiyor. Mesela Apple Music yerine Spotify uygulamasını seçemezsiniz. Apple bu konuda yarışın gerisinde kalmamak adına tüm varsayılan uygulamalar için değiştirme imkanı sunmadı. Belki ilerde diğer uygulamalar için de böyle bir değişiklik gelir.

Widget Özelliği

Ana ekran bileşenleri de diyebileceğimiz Widget’lar benim çok sevdiğim bir özellik. Ekrana hava durumu, harita, haberler gibi birçok widget ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecek olan özelliği mutlaka duymuşsunuzdur. Android işletim sisteminde ne zaman kullanılmaya başladı tam bilmiyorum ama Apple’dan önce olduğu kesin. 🙂

Arama Ekranı Banner Şeklinde Küçültüldü

iPhone akıllı telefonlarına gelen aramalarda, arama ekranı tam boy gösteriliyor. Gelen aramaları tam ekran görmek yerine artık bildirim çubuğu şeklinde görebiliyorsunuz. Telefonun sadece üst kısmında gelen arama çubuğu gösteriliyor ve bu arada telefonu kullanmaya da devam edebiliyorsunuz. Android işletim sisteminde kullanım zaten böyleydi.

iOS 14'te Tam Ekran cagri Gösterimi

Belki burada Apple’ın bir şansı, özelliği kullanıcı denetimine bırakması. Yani şöyle ki isterseniz yine aramaların tam ekran olarak görüntülenmesini sağlayabiliyor ya da isterseniz bildirim şeklinde gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz. Peki, bu seçimi nasıl yapıyoruz? Nasıl yapılacağını anlattığımız yazımız hemen aşağıdaki linkte.

Bakın: iOS 14’te Tam Ekran Çağrı Özelliğini Etkinleştirme

Siri Tasarım Düzenlemesi

iOS 14 ile Siri yeniden tasarlandı. Ekranın önüne atlayan bir sanal asistan yok. 🙂 Google Asistan’da olduğu gibi alt kısımda sanal asistanın simgesi gözükecek ve güzel bir animasyonla bu simge renklendirilecek.

Android’den alınan iOS 14 özelliklerinde bizim tespit ettiklerimiz bunlar. Betayı denediyseniz ve sizin de tespit ettiğiniz Android’den esinlenilen özellikler varsa bizle paylaşın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?